Podle posledních zpráv se v České republice v průběhu loňského roku nacházelo osmnáct vlčích teritorií, přestože některá do českého území zasahovala jen minimálně. Meziroční nárůst čítá dvě nová teritoria..
Odborníci ve svém vyjádření udávají, že je možné do budoucna očekávat vznik dalších míst, kde se budou vlci obecní (Canis lupus) vyskytovat. Zejména se jedná o horské a zalesněné oblasti. S nárůstem teritorií vzrostl také počet vlčích smeček, těch bylo při posledním sčítání celkem třináct.
Jak udávají aktuální zprávy, v Česku se objevují různé vlčí populace, jmenovitě se jedná o vlky z Polska, Německa či ze Slovenska, nyní se očekává, že budou přibývat zvířata především ze Saska a z Polska.
„Z rozložení teritorií je evidentní, že vlci osidlují hlavně odlehlejší oblasti českého pohraničí. Zejména v hornatých a lesnatých oblastech lze očekávat vznik dalších teritorií i v příštích letech. Vzhledem k vysoké mobilitě tohoto velkého savce a většímu počtu jedinců na našem území lze očekávat také více případů pozorování jednotlivých migrujících zvířat nebo případů kolizí s vozidly,“ uvedl Aleš Vorel z České zemědělské univerzity.
Je třeba si ale uvědomit, že do některých oblastí se vlci vracejí po skutečně dlouhé době, lidé zde na ně nebyli zvyklí, proto mezi nimi a zvířaty roste značné napětí. Jde především o to, že vlci loví hospodářská zvířata, což se jejich majitelům vůbec nelíbí.
Kraje se ale ztráty na majetku snaží pokrýt vyplácením finančních částek v dostatečné výši.