Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nedávno zveřejnila výsledky unikátního celoevropského průzkumu mezi inovativními farmaceutickými společnostmi, který mapoval původ léčivých látek a případné obtíže s jejich dodávkou.
„Naprostá většina léčivých látek určených pro evropský trh pochází z Evropy. V krátkodobé perspektivě nebude mít epidemie Covid-19 vliv na výrobu a zásobování inovativních léčivých přípravků ve státech Evropské unie, vč.
České republiky. Výrobní výpadky čínských závodů mohou ovlivnit dostupnost léčivých přípravků na čínském trhu, pro který jsou tyto léky dedikovány,“ vysvětluje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.
Již v prosinci 2019, tedy v období před vypuknutím epidemie Covid-19, vyjádřila Evropská komise obavu ohledně zvýšeného počtu hlášení o nedostupnosti některých léčiv na evropských trzích, domněle způsobené mj.
závislostí evropského farmaceutického průmyslu na léčivých látkách ze zemí mimo EU, a to především z Číny a Indie.
V polovině prosince loňského roku proto proběhlo setkání zástupců evropských institucí, jmenovitě DG SANTE (Generální ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin) a DG GROW (Generální ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky) se zástupci farmaceutického průmyslu. Cílem setkání bylo problematiku zanalyzovat a lépe porozumět klíčovým otázkám.
Na základě této schůzky Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), která sdružuje výrobce inovativních léčiv na evropské půdě, připravila a zrealizovala průzkum mezi svými členy. Jeho cílem bylo zjistit, do jaké míry jsou dodávky inovativních léků v EU závislé na léčivých látkách produkovaných v asijských zemích.
Informace jsou nyní velmi cenné i s ohledem na epidemii Covid-19 a případné další obdobné epidemie.
V roce 2019 pocházela naprostá většina léčivých látek pro evropský trh z Evropy. V případě patentovaných léčivých přípravků se jednalo o 76,6 %, v případě léčivých přípravků nechráněných patentovou ochranou se jednalo o 61,5 %.
„Z aktuálně dostupných informací tedy vyplývá, že v krátkodobé perspektivě je riziko nedostupnosti léčivých látek pro inovativní léčivé přípravky v evropském prostoru v souvislosti s epidemií Covid-19 minimální,“ uzavírá téma Dvořáček.