Domů     Medicína
Lidé neznají svoji plodnost – myslí si, že trvá déle 
Pavel Polcar 30.9.2019

Lidé nemají dostatečné znalosti o své vlastní plodnosti, jsou ovlivněni dezinformacemi na internetu a přibližně polovina si myslí, že bude schopna bez problémů počít dítě mnohem později, než jaká je realita.

V jejich omylu je podporují i příběhy některých celebrit, které si děti pořizují až ve vyšším věku, většinou s pomocí metod umělého oplodnění anebo s využitím možnosti darovaných vajíček..

Vyplývá to z desítek studií, které lékaři provedli jak v Evropě, tak v Asii a Americe. Stejné zkušenosti mají i čeští specialisté na umělé oplodnění. „Přirozená plodnost ženy se velmi přeceňuje, což vede k tomu, že se neustále zvyšuje věk žen a párů obecně, které k nám chodí.

Sebelepší technika umělého oplodnění však neumí překonat věk,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi. Podle čerstvých údajů českých reprodukčních klinik se věk těch, kteří navštěvují specialisty na umělé oplodnění, neustále zvyšuje.

„U nás se meziročně zvedl z 36,3 let na 37,2 let,“ potvrzuje Jonáš Vokřál, ředitel kliniky Reprofit.

Roste i věk prvorodiček, ten nyní přesahuje 30 let. Přitom biologicky je dle lékařů optimální, když žena otěhotní do 25. roku života. „Šance, že zdravá žena ve věku 30–35 let v době své ovulace otěhotní při nechráněném pohlavním styku se zdravým mužem, se pohybuje pouze mezi 12 a 17 %.

Problémy s početím má obecně 1 ze 6 párů,“ popisuje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic Olomouc. Podle něj plodnost po 35. roce věku prudce klesá. „U žen od 25 do 29 let se pravděpodobnost, že otěhotní při styku během svého ovulačního cyklu, pohybuje kolem 17–24 %, u čtyřicátnice tato pravděpodobnost klesá na hranici přibližně 6 %,“ dodává MUDr. Machač.

Pregnant woman holding a pregnancy tester. Plovdiv, Bulgaria

Tato fakta však lidem nejsou většinou známa, mají pocit, že je stále čas, založení rodiny odkládají, a pak jsou nepříjemně překvapeni – a to se netýká pouze Čechů. Z desítek odborných studií provedených po celém světě vyplývá, že podobným „optimismem“, co se plodnosti týče, trpí stejně tak Američané i Japonci.

O něco málo realističtěji o své plodnosti uvažují ženy, představy mužů jsou mnohem zkreslenější – přitom právě oni často hrají hlavní roli v rozhodování kdy rodinu založit. „V jednom z průzkumů odpovědělo na otázku, ve které věkové kategorii klesá plodnost ženy, zcela špatně 36 % skandinávských žen a 45 % mužů, v Americe zodpovědělo podobný dotaz špatně dokonce 31 % amerických žen a 52 % mužů.

Zatímco správná odpověď na tuto otázku zní, že plodnost rapidně klesá mezi 35. a 39. rokem, na americkém kontinentu odpovídali, že podle nich je to mezi 45. a 60. rokem. Přitom v tomto věku už jsou ženy prakticky neplodné,“ říká MUDr. Bagócsi.

Stejně tak se podle něj lékaři setkávají s nemístným optimismem v tom, jak mohou bezdětným párům pomoci metody IVF – umělého oplodnění. „Do 35 let je jedna léčba asistované reprodukce – IVF – schopna pomoci k dítěti 30–40 % žen, ve věku kolem 42 let je to pouze do 10 % žen.

Téměř polovina párů si však myslí, že šance je o desítky procent vyšší,“ vysvětluje MUDr. Bagócsi. Svou roli v dezinformacích hrají mimo jiné příběhy slavných žen, které s dítětem počkaly do vyššího věku.

Nejčastější důvody, které lidé po celém světě uvádějí jako příčinu odkladu rodiny, jsou: kariéra, potíže s nalezením správného partnera a obavy z toho, zda si dítě mohou finančně dovolit.

Podle lékařů kliniky Reprofit by se ženy o realitě, co se plodnosti týče, měli dozvídat především od svých gynekologů nebo od praktických lékařů. Zdravotní pojišťovny hradí IVF ženám do 38 let + 364 dní a maximálně 4 výkony asistované reprodukce v životě ženy.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz