Domů     Medicína
Světlá budoucnost pro postižené? Nová technologie by jim mohla umožnit rychlejší reakce
Jan Martinec 20.8.2019

U průměrného člověka je k reakci na zrakový podnět potřeba asi 0,25 sekundy. Na zvuk zareagujeme pohybem okolo 0,17 sekundy a na dotyk asi za 0,15 sekundy. Z normálu se mohou pochopitelně vymykat lidé, kteří jsou pro tyto účely nadání a speciálně trénovaní jako např. hokejoví brankáři.

Přesto ani oni nemohou čelit určitým limitům, které nám lidské tělo stanovilo..

Takové limity jsou především zásluhou mozku, kterému zabere zpracovávání informací o podnětu až 80 % reakční doby.

Zajímavé poznatky přinesla studie odborníků z University of Chicago a tokijské Computer Science Laboratory firmy Sony, během které byli odborníci požádáni, aby prováděli přichystané úkony vyžadující co nejrychlejší reakci – chytali padající fixu nebo odpalovali letící míček baseballovou pálkou.

Během těchto činností je vědci pozorovali a pomocí připevněných senzorů zaznamenávali data o akci všech potřebných svalů.

Dalším krokem bylo upevnění stimulačních elektrod na ruce a paže testovaných jedinců, kterými jim posléze byly drážděny svaly tak, aby ruka prováděla některý z výše zmíněných úkonů např. chytla padající fixu.

Zkrátka a dobře v takovou chvíli nebyl pohyb v rukou testovaného člověka, nýbrž přihlížejících vědců. Čeho se tím odborníci snažili docílit? Vlastním smyslem pokusu bylo nalézt takové načasování akce po aktivačním stimulu, aby dobrovolník vnímal pohyb jako výsledek svého vlastního rozhodnutí. A to se jim také povedlo.

Jako klíčové se ukázalo spuštění akce za 0,16 sekundy po zrakovém stimulu. V tu dobu už měli testovaní lidé pocit přirozeného pohybu, ke kterému už se sami chystali. Jenže ve skutečnosti byla jejich reakce urychlena bezmála o 0,08 sekundy, tedy skoro o třetinu. A nebýt vědců, nikdo z testovaných by takhle rychle nedokázal zareagovat.

Takové výsledky nás pochopitelně vedou k představě, že bychom jednou mohli nosit speciální technologii, překonávají běžné lidské možnosti, a značně urychlující schopnost reagovat na okolní podněty. Mimo jiné by to mohlo pomoci lidem, které tělo příliš neposlouchá.

Ti by tak mohli získat větší jistotu při běžných každodenních činnostech a částečně nebo plně se osamostatnit od cizí pomoci. Je však třeba krotit vášně a na závěr zdůraznit, že nám k takovému šikovnému asistentovi ještě hezkých pár let zbývá a kdo ví, zda bude vůbec někdy dostupný. Možných kamenů úrazu bude během dalšího vývoje mnoho…

Předchozí článek
Další článek
Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz