Projekt vznikl v první polovině roku 2018, kdy dva čeští vývojáři Jan Krejsa a Pavel Čáp vzali Rubik´s Futuro Cube ve tvaru černé kostky se světelnými diodami a propojili ji s rehabilitačním softwarem vývojářského studia Rehamza.
Tak vznikla první IMU Futuro Cube. Z interaktivního hlavolamu, který trénuje mysl, jemnou motoriku, postřeh a rychlost vznikla rehabilitační pomůcka. „Dlouho jsme hledali něco, co by posloužilo jako ideální ovladač pro naše rehabilitační hry.
Rubik’s Futuro Cube je díky svým vlastnostem přesně to, co jsme potřebovali, abychom mohli náš rehabilitační software dostat k pacientům a rehabilitačním centrům. Jako jediný ovladač dává uživateli komplexní vizuální, zvukovou a haptickou odezvu.
Navíc poskytuje kvalitní data v reálném čase a je plně programovatelná,“ řekl za firmu Rehamza Pavel Čáp.
Předností softwaru je právě možnost zpracování velkého množství dat z čidel v kostce. Dokáže tak snímat pohyby pacienta, zaznamenávat získaná data v reálném čase a okamžitě vidět pokrok. V Hamzově léčebně v Košumberku, kde kostku IMU Futuro Cube využívají už více než půl roku, si zařízení oblíbili zejména dětští pacienti.
„Vidíme téměř okamžitý pokrok v motivaci pacientů a zlepšení rehabilitace. Právě u dětských pacientů je rehabilitace pohybového ústrojí prostřednictvím her nejdůležitější, protože cvičení s rehabilitační kostkou vnímají jako zábavu,“ řekla vedoucí rehabilitace Petra Teplá z Hamzovy léčebny.

Jednotlivé hry jsou koncipovány tak, aby pomáhaly s motivací ke cvičení především u pacientů s různou formou dětské mozkové obrny, po kraniocerebrálních traumatech, onkologických onemocněních či po úrazech hlavy a mozku.
Rehabilitační kostky jsou vhodné k tréninku koncentrace, stability, zrakové kontroly a velmi efektivně doplňují ucelenou rehabilitaci. Rehabilitační software se neustále vyvíjí a je otevřeným systémem, do jehož vývoje se mohou zapojit i další lidé, přičemž to samé platí také pro původní Rubik’s Futuro Cube.