Když dojde během boje k vážnému zranění vojáka, může hrát roli při jeho záchraně každá vteřina. I proto se Američané rozhodli zahájit vývoj autonomního batohu s umělou inteligencí – tzv. TRACIRu („TRAuma Care In a Rucksack“)..
Aby byla zraněnému v polních podmínkách poskytnutá kvalitní a hlavně rychlá péče, udělil Pentagon University of Pittsburgh School of Medicine (UPMC) a Carnegie Mellon University (CMU) kontrakt ve výši 7,2 milionu dolarů (asi 167 milionů Kč) na vývoj autonomního záchranáře v podobě batohu.
Díky němu by se mohli vojáci spoléhat na zahájení léčby prakticky okamžitě po zranění. Navíc bez výraznější lidské asistence, kdy by měl robot zastat základní úkony včetně podávání léků či transfuze zcela sám, jen za pomoci vlastních senzorů a umělé inteligence.
Nápad je to bezesporu zajímavý, cesta k jeho realizaci je ovšem dlouhá. Odborníci zatím nemají jasno nad tím, jak přesně by měl batoh fungovat ani jak by měl vypadat. Zřejmě bude mít podobu klasického batohu, snad s nafukovací vestou či podobným zařízením, ale to jsou zatím pouze dohady.
Každopádně pokud se dílo podaří, bude to výborná věc nejen pro armádu, ale také pro záchranáře, policisty, hasiče a další záchranné a ozbrojené složky, které se mohou setkat s prekérní situací v těžko přístupném terénu.
V takovém případě jistě náležitě ocení skutečnost, že se při vývoji počítá s požadavkem, aby bylo možné TRACIR dopravit k potřebnému dronem nebo ho bezpečně shodit z vrtulníku.