I v moderní válce platí ponorky za těžkého nepřítele, s jehož torpédy je vskutku náročné se vypořádat. Proto řada námořních mocností v posledních letech pracuje na technologii, která by (nejen) u hladinových lodí toto riziko snížila.
Zjednodušeně řečeno by se jednalo o torpéda, která by likvidovala torpéda vypálená nepřítelem..
Na takových protiponorkových opatřeních v současné době pracuje hned několik států a pokud se nějakému z nich podaří takovou technologii vyvinout, lze očekávat značný dopad vynálezu na další trendy v oblasti vojenství a rozložení sil v námořnictvu.
Podle dostupných informací mají ve vývoji úspěšně nakročeno třeba takoví Němci. Atlas Elektronik, dceřiná společnost ThyssenKrupp Marine Systems, vyvinula protitorpédové torpédo SeaSpider, které bylo již před dvěma roky úspěšně otestováno u německého pobřeží Baltu.
Odborníci hlásají, že vytvořit takovou obranu proti torpédům není vůbec snadné, protože prostředí pod hladinou se od toho nad hladinou výrazně liší. Nepříjemné je například to, že pod vodou nefunguje detekce cíle radarem a protitorpédové torpédo tím pádem nemůže využít tuto osvědčenou technologii k přesnému výpočtu své trasy.
Navzdory mnoha komplikacím řada států ve vývoji neotálí. Kromě Německa má za sebou testování podobných technologií i Rusko se svým Paketem-E/NK, který je možné použít proti ponorkám i proti útočícím torpédům, nebo turecká společnost Aselsan s protitorpédovým torpédem Tork.
Američané se s tímto typem obrany zatím neúspěšně perou, když jejich systém Surface Ship Torpedo Defense nesplnil očekávání a loni byl vyřazen.