Před několika dny NASA oznámila, že se kosmonautka Christina Hammock Koch (na snímku vpravo) rozhodla prodloužit si pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Celkem by měla ve vesmíru strávit 328 dnů, což by z ní učinilo nejdéle pobývající ženu ve vesmíru..
Christina přistála na ISS 14. března 2019 a podle upraveného plánu se domů nepodívá dříve než v únoru 2020, čímž by o 39 dnů překonala stávající rekord.
Jedním z důvodů prodlouženého pobytu má být i sběr informací ohledně vlivu dlouhodobých kosmických letů na zdraví a výkonnost člověka. Tato tématika začala být probírána především kvůli znepokojivým výsledkům studie prováděné na Scottu Kellym a jeho dvojčeti Markovi, kdy se zjistilo, že by mohl dlouhodobý pobyt ve vesmíru způsobovat poškození DNA a mírné kognitivní poruchy.
NASA si od dalšího testování slibuje, že odhalí skutečná rizika a následně vymyslí protiopatření. Právě Christina Hammock Koch by svým dlouhodobým pobytem ve vesmíru mohla tomuto užitečnému výzkumu výrazně přispět.