Vědci z univerzity v izraelském Tel Avivu včera představili veřejnosti vzorový model kompletního srdce vytvořeného z kolagenu a dalších biologických molekul za pomoci 3D tiskárny. Podle nich se jedná o budoucnost léčby kardiovaskulárních chorob a prevence obranné reakce organismu po transplantaci..
„Je to poprvé, co bylo s pomocí tiskárny vytvořeno celé srdce s buňkami a cévami. A je to také poprvé, kdy byla použita tkáň a buňky pocházející od pacienta,“ řekl novinářům vedoucí výzkumu profesor Tal Dvir, když třímal v rukou nehybné srdce o velikosti bobule vinné révy.
K velikosti srdce se Dvir vyjádřil tak, že bude při výrobě vhodné velikosti pro člověka využita naprosto stejná technologie, jako v případě tohoto prezentovaného prototypu.
Další vědecké kroky jsou předem dané, protože novinka bude vyžadovat ještě řadu úprav a vylepšení. Pak by se mohlo přejít k transplantaci výsledného produktu zvířatům a posléze případně lidem. Tento proces však potrvá roky a navzdory pozitivním reakcím dosud není jisté, že celý výzkum nesměřuje do slepé uličky.