O znečištění světových moří se píše a hovoří už desítky let. Dlouho se předpokládalo, že si vodní toky díky svým schopnostem samočištění a regenerace s odpadem poradí, jenže jak se ukázalo, skutečnost tak růžová nebyla.
Aby mohli odborníci se znečištěním bojovat, potřebují mít o množství plastů v oceánech přehled. Proto nyní pracují na technologii, která jim pomůže sbírat základní informace o stavu znečištění – z vesmíru..
Pro vědce tato nová technologie představuje velkou výzvu, protože jednotlivé částečky jsou o poznání menší, než většina satelitů dokáže zachytit. Způsob monitoringu tedy bude poněkud odlišný – plasty budou ve vodě zaznamenávány na základě vlnové délky a odrazu infračerveného světla.
Novinka už podstoupila první úspěšné testování v laboratořích společnosti Plymouth Marine. „Nikdy nebudeme schopni vidět každou lahev zvlášť, jak si plave po moři, ale umíme najít větší plastové shluky,” prohlásila jedna z účastnic technologického vývoje doktorka Lauren Biermannová.
Vědci experimentují se satelity Sentinel, což je pár orbitálních multispektrálních přístrojů, které používá Evropská kosmická agentura (ESA). Jejich základním vesmírným úkolem je zjišťování aktuální situace a mapování povrchu Země a pobřežních vod.
Odborníci tváří v tvář velké výzvě věří v úspěch celého experimentu, ale potřebují ještě čas, aby doladily všechny nedostatky. Kdy by mohla být technologie v plné síle nasazena do akce tak zatím není známo.