Je to sotva pár měsíců, co čínský vědec He Jiankui sklidil od veřejnosti i svých vědeckých kolegů kritiku za výzkum, jehož cílem byla snaha přivést na svět první geneticky modifikované děti. Jiankui se údajně nestranil využívání netestovaných technologií a řady dalších etických prohřešků, jen aby dosáhl svého cíle.
V současnosti má tento čínský profesor následovníka ve Spojených státech, jehož přístup má být ovšem výrazně odlišný..
Cesta za podobným cílem jinými metodami. Tak by šla shrnout vědecká práce biologa Dietera Eglie z Columbia University. Ten pomocí nástroje CRISPR upravuje lidská embrya tak, aby eliminoval jistou genetickou vadu, která může vést ke slepotě.
Zásadní rozdíl mezi ním a jeho čínským kolegou tkví ovšem v tom, že Egli hned následující den po pokusu embrya ničí.„Žádná z těchto buněk se nedostane do dělohy nějaké osoby,“ uklidnil vědec veřejnost.
Zatímco někteří jeho kolegové by nechali tuto oblast raději spát a vůbec do ní nezasahovali, sám Egli v ní spatřuje vědu budoucnosti, která může lidstvo zajistit nástroje potřebné k boji s genetickými chorobami.
„Nemůžeme jen editovat a pak doufat, že všechno půjde dobře a implantovat to do dělohy. To není zodpovědné. Musíme nejprve provést základní studie, abychom zjistili, co se stane. To je to, co tu děláme,“ vysvětlil.