Když vědci ze Stanfordské univerzity vytvořili v loňském roce mezidruhovou chiméru nezřídka přirovnávanou k novodobému kentaurovi, vzbudilo to mezi odborníky i laickou veřejností vášnivou debatu nad přípustností podobných pokusů….
Američtí vědci zavedli lidské buňky do ovčího embrya, aby tak vytvořili hybrida tvořeného z více jak 99 % ovcí a ze zbylé části člověkem. Křiklavé titulky o novodobém kentaurovi jsou ovšem dle tvrzení vědců značně zveličené, už jenom proto, že bylo embryo po necelém měsíci zlikvidováno.
„Příspěvek lidských buněk je opravdu malý, nejde o žádné prase s lidským mozkem nebo tváří,“ klidní emoce biolog Hiro Nakauchi ze Stanfordské univerzity, která výsledky svého kontroverzního experimentu představila v texaském Austinu.
Stejný výzkumný tým už nechal v minulosti úspěšně vyrůst lidské kmenové buňky v prasečím embryu. Nutno podotknout, že ho k tomu vedou výhradně ušlechtilé cíle, kdy by chtěl dosáhnout prostřednictvím této metody růstu lidských orgánů ve zvířecím embryu a zachraňovat tak lidské životy.
Největší problém představuje etika, se kterou se vědci budou muset před realizací dalších pokusů vypořádat.