Nálet obrovských hejn dravých červených kobylek ničí úrodu ve státech západní a subsaharské Afriky. Po půl století zaplavily i okolí Káhiry a objevily se i na Krétě a Kanárských ostrovech.
Státy západní a subsaharské Afriky pustoší ničivé nálety dravých červených kobylek, dlouhých více než 5 centimetrů. Podle odborníků jde o největší přemnožení tohoto agresivního hmyzu za posledních 15 let a v severním Egyptě se v takovém množství objevily dokonce po více než padesáti letech. Novináři, kteří jsou na místě katastrofy ji popisují jako nálet medově zbarveného hustého roje, který zcela zaclonil slunce.
Žerou úplně všechno
Hejno kobylek je schopno za jediný den zničit na polích ohromný objem zemědělských plodin, které může představovat potravu až pro 2500 lidí. Za den je roj přitom schopen urazit až 130 kilometrů.
„Žerou úplně všechno, úrodu na polích i přírodní zeleň, a zůstávají po nich jen ohlodané stvoly,“ řekl Keith Cressman z Organizace OSN pro výživu (FAO). „Kromě toho jsou schopny svůj počet během jediného měsíce ztrojnásobit,“
„Kobylky používají válečnou taktiku a neznají žádné hranice. Čelíme nebezpečí hladomoru a smrti,“ uvedl senegalský ministr zemědělství Habíb Syla na alžírském regionálním setkání, které se hrozbou zabývalo.
Kobylky míří i do dalších oblastí
I když pustošící nálety obrovských hejn kobylek se v Africe opakují téměř každý rok, jejich letošní invaze je mimořádně silná a zasahuje i oblasti, které jsou obvykle takovéto spouště ušetřeny. Organizace OSN pro výživu varovala, že mračna milionů kobylek míří ze severozápadu do Senegalu, Mauretánie, Mali a Nigeru a nejspíš se přesunou do Čadu a západního Súdánu.
S podobnou katastrofou náletu kobylek se potýká i severní Čína a Austrálie. Méně nebezpečný druh kobylky se přemnožil i v oblasti jihofrancouzské Nice.