Od roku 1998 neošetřili ochránci přírody v České republice více zraněných zvířat, jako tomu bylo v loňském roce. Oproti roku 2016 přijaly záchranné stanice o dva tisíce živočichů méně než v roce 2017, kdy jich celkem bylo 22 500..
Mezi nejčastější pacienty patří zranění ježci a netopýři. Těch bylo celkem 3000. Mezi ptactvem to byly poštolky, kterých bylo ošetřeno celkem 1600. Úspěchem je, že více než 50 procent přijatých zvířat se každoročně vrátí ze záchranných stanic na svobodu.
Živočichové, kteří se do záchranných stanic dostanou, jsou zraněni z větší části přímou a nepřímou vinou člověka, ať již v dopravě, po nárazu do prosklených ploch nebo popálením od elektrického vedení.
Výjimkou nejsou ani zranění způsobená pádem do jímek, šachet nebo komínů. Některá zvířata zůstanou omotána rybářskými vlasci nebo je poraněna od rybářských háčků. To se týká zejména ptáků.
Národní síť záchranných stanic, do které je začleněno celkem třiatřicet stanic, v loňském roce finančně podpořilo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství. Na některé projekty přispěly také Lesy ČR. Všechny tyto příspěvky ale nepokrývají ani polovinu nákladů stanic na péči.