Alzheimerovou chorobou trpí ve světě okolo 50 milionů lidí a tyto počty budou podle odborníků nadále stoupat rapidním tempem. Aby se tato hrůzná předpověď nevyplnila, bylo by nutné nalézt na Alzheimera lék. Japonští a australští vědci k tomu před časem udělali další krok..
Úspěch vědců spočívá ve speciálním krevním testu, který by mohl chorobu odhalit podstatně snáze, přesněji a rychleji než je tomu dosud, kdy bývá ke zjištění amyloidního proteinu beta spojovaného s nemocí používáno vyšetření mozku nebo rozbor mozkomíšního moku.
To jsou metody nejen drahé, ale také zdlouhavé a složité, takže pacientova choroba za tu dobu zase o něco postoupí a zdravotní stav pacienta zhorší. Rychlost je tedy stěžejní.
Levný krevní test by navíc značně usnadnil farmaceutickým společnostem výzkum léků na tuto chorobu, která se zatím i přes významné pokroky medicíny stále nedá vyléčit.
Výsledky studie prováděné na vzorku 370 lidí nedávno vyšly v odborném časopise Nature. Zda jde skutečně o průlom v boji s Alzheimerovou chorobou ukáže až čas. Vědci jsou ovšem optimističtí. „Dovedu si představit, že za pět let budou lidé, kterým je přes 55 nebo 60 let, chodit na testy pravidelně,“ sdělil médiím australský neurovědec Colin Masters, který se na výzkumu podílel. Nezbývá než doufat… .