Ptačí mozek není tak primitivní, jak vědci doposud předpokládali. Alespoň to tvrdí mezinárodní tým ornitologů, který v těchto dnech zveřejnil výsledky svého nejnovějšího průzkumu.
Původní teorie, stará 100 let, považovala ptačí mozek za velmi jednoduchý, složený především z bazálních ganglií, skupin nervových buněk, a zodpovědný pouze za instinktivní chování. Podle posledních objevů to ale není pravda.
Jejich mozek se totiž nápadně podobá mozku lidskému. Ornitologové, kteří studovali ptačí vokalizaci, zpěv nebo v případě papoušků imitaci lidské řeči, tvrdí, že chování opeřenců je překvapivě komplexní. Dokážou používat nástroje, zpívat nebo napodobovat lidskou řeč za účelem komunikace. Dokonce prý umějí počítat a lhát. Jejich mozek je tudíž vyvinutější než v případě některých savců.
Díky novým poznatkům, které vědci o ptačím mozku získali, mohou navíc lépe pochopit, jak funguje ten lidský. Erich Jarvis z Duke University in North Carolina, který odborný tým vedl, závěrem připomíná: „Přestaňte lidem říkat, že mají ptačími mozky, pokud to myslíte jako urážku jejich inteligence. Nyní je to kompliment.“