Studie, kterou nedávno zveřejnili američtí psychologové, prokázala, že mladí řidiči telefonující během jízdy mají reakční schopnosti srovnatelné se staršími lidmi.
„Pokud posadíte za volant dvacetiletého člověka a dáte mu mobilní telefon, čas jeho reakce na nepředvídanou událost bude stejný jako u sedmdesátiletého řidiče,“ říká profesor David Strayer z University of Utah, jeden z autorů studie. Navíc podle něj prý nezáleží na tom, zda má řidič telefon přímo v ruce nebo zda používá sadu handsfree. V obou případech se po něm vyžaduje, aby se zúčastnil konverzace, která oslabí jeho koncentraci. Podle všeho jsou telefonující řidiči nebezpeční více než lidé, kteří mají při jízdě v krvi 0,8 promile alkoholu.
Při testu řidiči ve věku 18 až 25 let absolvovali jízdu na simulátoru, která trvala 10 minut a během níž 5 minut hovořili mobilním telefonem s členem výzkumného týmu a 5 minut řídili bez jakéhokoli rozptýlení. Používané byly pouze handsfree sady. Řidiči, kteří za jízdy telefonovali, byli při brždění o 18 procent pomalejší než obvykle a o 17 procent déle jim trvalo, než se znovu získali původní rychlost ztracenou bržděním.
Za volantem hůře reagují i dyslektici
Nezávisle na americkém průzkumu zveřejnili v těchto dnech výsledky své studie i norští vědci z univerzity v Trondheimu, kteří se zabývali reakčními schopnostmi dyslektiků za volantem. Testy se zakládaly na podobném principu jako v případě amerického výzkumu. Na malém vzorku dobrovolníků Norové zjistili, že řidiči s dyslexií mají pomalejší reakce zhruba o 0,13 sekundy během jízdy venkovskou krajinou a o 0,19 sekundy při cestování po městě. Podle jejich studie mají totiž dyslektikové problém s vnímáním rychlých okolních změn.