Zatímco dnes se míra stresu měří pomocí nepřesných dotazníků, v budoucnu by se o to mohl postarat precizně měřící přístroj, který by tak mohl výrazně ulehčit diagnostické metody, zjišťující souvislost mezi stresem a celou řadou závažných chorob..
Vývoj přístroje je pro nás o to zajímavější, že jsou jeho tvůrci čeští vědci – odborníci z brněnské Masarykovy univerzity, kteří tímto významným projektem navazují na svou předchozí práci, související s matematickým vzorcem, zajišťujícím výpočet stresové zátěže.
Přístroj se má zaměřit zejména na měření dlouhodobého stresu, který bývá nezřídka příčinou zhoršujícího se zdravotního stavu člověka. Řeč je například o obezitě, kardiovaskulárních chorobách nebo psychiatrických problémech.
Přestože se dnes k měření využívá celá řada metod, dotazníky a měřením krevního tlaku počínaje a zjišťováním hladiny kortizolu ve slinách konče, stále se nejedná o dost relevantní vzorek v souvislosti s dlouhodobě nahromaděným stresem.
Že brněnští vědci berou svůj nový projekt naprosto vážně značí i skutečnost, že při vývoji vychází z poznatků a testů americké NASA! Ostatně, mohli by to být právě kosmonauti, hasiči, vojáci a policisté, kdo by z takového přístroje mohl v budoucnu učinit běžnou součást přijímacího řízení…