Americkým vědcům se podařilo z kostí 68 milionů let starého Tyrannosaura rexe získat zbytky měkké tkáně! Jejich objev mění dosavadní teorie paleontologů.
Z výsledků jejich výzkumu vyplývá, že v dané době musely v oblasti Montany, odkud kostra praještěra označená MOR 1125 pochází, panovat velmi nevšední podmínky. Obvykle se předpokládá, že pokud zvíře uhynulo, jeho měkká tkáň byla vzápětí vydána napospas červům a broukům. Následně se jeho ostatky nořily hlouběji do bahna, postupně se přeměňovaly v kámen a po organických složkách zůstaly pouze otisky v hornině. V případě právě tohoto pravěkého tvora to ale zřejmě neplatilo.
Doktorka Mary Schweitzer ze Státní univerzity v Severní Karolíně totiž při mikroskopickém zkoumání kosti jeho zadní končetiny odhalila malý žmolek měkké tkáně, která navíc nebyla výrazněji porušená. Zachovala si svou barvu i pružnost. Některé buňky v ní se dokonce podobají tzv. osteocytům, které se podílejí na formování kostí.
Vědci nalezený vzorek nyní podrobí dalšímu zkoumání a pokusí se z něj získat zlomky původních buněčných jader. To vyvolává spekulace o tom, zda by na jejich základě bylo možné rekonstruovat DNA Tyrannosaura rexe. Většina odborníků takovou možnost ale vylučuje.