Vědci z polské univerzity Marie Curie-Skłodowské před nedávnem potvrdili, že látka vylučovaná žížalami dokáže skutečně ničit rakovinotvorné buňky. Přestože výzkumníci nechtějí ze své probíhající studie vyvozovat unáhlené závěry, vypadá to, že by se mohli tito kroužkovci v dohledné době stát významnou zbraní v boji proti rakovině plic. .
Tato zázračná moc žížal vychází z jejich imunity, která je dostatečně silná, aby přežila v nehostinném prostředí půdy plné hub a bakterií. Střeva živočichů tedy dokážou produkovat silné antibiotikum, které by mohlo v budoucnosti vnést nové světlo do lidské medicíny.
Testování žížal k léčebným účelům proběhlo již dříve. Tehdy ovšem odebraná látka zabíjela kromě rakovinotvorných i zdravé buňky. Polští vědci tomuto jevu zabránili tak, že přijatou tekutinu zahřáli na 70°C. Testovaným děšťovkám navíc upravili stravu a dbali na jejich chov v optimální teplotě.
Výsledky příjemně překvapily. Rakovinotvorných buněk bylo zničeno 80 %, zatímco zdravé buňky neutrpěly vůbec!
Rakovina plic je 2. nejčastější formou nádorového onemocnění a na svědomí má celou čtvrtinu úmrtí onkologicky nemocných pacientů. Zda se žížaly budou moci podílet na zlepšování nepříznivé statistiky ukážou až výsledky dalšího testování.