Ve východní Africe vstoupil v platnost zákon zaměřený na zastavení dalšího znečišťování oceánů odpadem. Keňanům, kteří vyrábějí, prodávají nebo používají igelitové tašky, hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky nebo mohou dostat pokutu až 40 000 dolarů.
Přímořský africký stát se tímto rozhodnutím připojil k dalším více než 40 zemím, mezi které patří kupříkladu Čína, Francie, Rwanda, nebo Itálie). I tyto státy částečně zakázaly, případně zdanily igelitové tašky a sáčky na jedno použití.
Odborníci a představitelé zemí ví, jaké představují pro přírodu nebezpečí. Igelitové tašky mohou škrtit želvy, dusit mořské ptáky a dostávají se do žaludků delfínů a velryb, které následně umírají.
Pokud bude situace znečišťování plasty pokračovat, bude v oceánu do roku 2050 víc plastu než ryb, což není pozitivní zpráva. Igelitové sáčky se rozkládají v některých případech až 500 let. Navíc ovlivňují také potravinový řetězec člověka.
V Nairobi během porážky krav, se našlo v jejich žaludcích 20 igelitových tašek. V dnešní době to není nic neobvyklého. Bohužel.
Keňská policie se zpočátku zaměří zejména na výrobce a dodavatele. Na uživatele až později. To se samozřejmě nelíbí samotným výrobcům, kteří argumentují slovy, že kvůli novému zákonu přijde o práci 60 tisíc lidí a 176 producentů bude muset své podniky uzavřít.
S problémy se budou muset vypořádat také supermarkety, které začnou zákazníkům nabízet látkové tašky.