Souostroví Andamany a Nikobary v Indickém oceánu postihlo o víkendu mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály.
Otřesy půdy zaznamenali i obyvatelé jihoindického státu Tamilnádu, Srí Lanky nebo Sumatry. Obavy před příchodem ničivé vlny tsunami se však tentokrát nenaplnily a z postižené oblasti nejsou dosud hlášeny oběti na životech nebo větší materiální škody.
A právě v těchto dnech, kdy oblastí jihovýchodní Asie otřáslo další zemětřesení, američtí vědci z Columbia University zveřejnili zvukovou nahrávku otřesů půdy, které Indický oceán postihly na konci minulého roku a vyvolaly vlny tsunami, jimž za oběť padlo více než 200 tisíc lidí.
Zvukový záznam pochází z podmořských mikrofonů, jejichž primárním účelem je monitoring jaderných výbuchů. Nutno podotknout, že tyto mikrofony jsou umístěné na atolu Diego Garcia vzdáleném 2700 kilometrů od epicentra zemětřesení. Na osm minut trvající nahrávce se ticho postupně mění v šum a vzdálené dunění, které se stupňuje a opět utichá, aby se ohlásilo další hlasitou vlnou. Nahrávka přitom byla více než 10krát urychlena, aby ji lidské ucho mohlo zaznamenat.
Odborníci věří, že zvukové záznamy by v budoucnosti mohly nabídnout novou metodu monitorování zemětřesení, která poskytne důležité informace o intenzitě otřesů půdy a doplní data ze seismografů, jejichž analýza na rozdíl od zvukových nahrávek trvá podstatně déle.
http://www.ldeo.columbia.edu/news/2005/07_20_05.htm