Položili jste si někdy otázku, jak rostliny samy rozpoznají ten správný okamžik, kdy mají začít pučet a kvést? Mezinárodní tým vědců vám teď nabízí vysvětlení!
Některé druhy rostlin rozkvétají na jaře, jiným se daří nejvíce v parném létě, další naopak upřednostňují podzim. A odborníci si dlouho lámali hlavu nad tím, jak samotné rostliny poznají, kdy přišel jejich pravý čas. Určujícím rozdílem mezi jednotlivými druhy je samozřejmě množství slunečního světla. Vědci ale nedávno zjistili, jak listy přesně signalizují květům, kdy mají začít kvést.
V 90. letech minulého století již vědci odhalili v listech rostlin gen FT, který je pro tento proces klíčový, ale otázkou stále zůstávalo, jak se mezi budoucím květem a listy přenáší onen zásadní vzkaz. Odborníci z Německa, Velké Británie, Švédska a Japonska nyní objevili ve špičce větví protein FD a právě on je zřejmě odpovědí na předchozí otázku. Gen FT přitom produkuje další protein, který v rostlině putuje od listů až po konečky větví, kde aktivuje právě bílkovinu FD a ta odstartuje vznik květu.