Domů    
Pravá, nebo levá?
Pavel Šmejkal 5.10.2015

https://www.youtube.com/watch?v=NPvMUpcxPSA

Přibližně 10 % populace jsou leváci a tento podíl se přenáší z generace na generaci a není závislý ani na rase, ani na socioekonomických podmínkách ani na ničem jiném. Leváctví či praváctví je odrazem dědičnosti či potíží v těhotenství, při porodu či může být následkem poranění..

Jsou-li oba rodiče leváci, bude alespoň jedno jejich dítě rovněž levák, je-li levákem jen jeden z rodičů, pak je šance na leváctví potomků šestinová, a v případě obou pravorukých rodičů pak šestnáctinová.

Většina lidí si leváctví ztotožňuje s prostým faktem používání levé ruky k psaní. Ve světě určeném pro praváky a tvořený z větší části právě pravorukými lidmi, není pro leváka ani pro jeho mozek snadný život.

Přesto se však najdou výjimky. Například klávesnice dříve psacích strojů dnes počítačů je uspořádáním písmen přívětivější k levorukému písaři.

Výhody při mrtvici

Většina lidí si během vývoje vytvoří určitý stupeň stranové preference, který neplatí pouze pro užívání ruky, ale všech orgánů na dané straně těla (očí, nohou, uší). Psychologové zjistili, že pravorucí lidé mají z hlediska funkcí mozek přesněji rozdělen – řeč, jazyk a logika jsou vždy na levé straně mozku, zatímco na pravé se objevují tvůrčí funkce, emoce a cit pro hudbu.

Leváci jsou na tom poněkud jinak. A trochu složitěji.

Dominance mozku levorukých lidí se totiž může případ od případu lišit. Někteří z nich mají mozek více podobný pravákům (řeč vlevo, kreativní funkce napravo), někteří je mají obráceně a jiní mají řečová centra umístěná v obou hemisférách (odborně se tento stav nazývá bilateralizace řeči).

Takto uspořádaný mozek má nesporné výhody při nečekaném ataku mrtvice, kdy je postiženo jen jedno centrum, zatímco druhé dokáže převzít veškeré funkce na sebe.

Třicet procent nevyhraněných

Naprosto „čistými“ praváky jsou asi dvě třetiny populace. Zbytek pak tvoří leváci spolu s nevyhraněnými lidmi, kteří jsou schopní používat obě ruce stejně.

S leváctvím bývají spojeny i některé psychické potíže či nemoci. S leváctvím je častěji spojen nerovnoměrný vývoj v dětství a vývojové poruchy učení. U chlapců převládá koktavost a sklon k alergiím.

Násilné přeučování bylo a je jedním z nejhorších poškozování, které může mít dalekosáhlé důsledky. Zasahuje totiž nejen do vývoje jazyka, ale s ohledem na neukončený vývoj dětského mozku může ovlivnit i inteligenci. Tu dokáže snížit až o jedno pásmo dolů.

VÍCE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ EXTRA, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!

Související články
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz