Domů    
Pravá, nebo levá?
Pavel Šmejkal 5.10.2015

https://www.youtube.com/watch?v=NPvMUpcxPSA

Přibližně 10 % populace jsou leváci a tento podíl se přenáší z generace na generaci a není závislý ani na rase, ani na socioekonomických podmínkách ani na ničem jiném. Leváctví či praváctví je odrazem dědičnosti či potíží v těhotenství, při porodu či může být následkem poranění..

Jsou-li oba rodiče leváci, bude alespoň jedno jejich dítě rovněž levák, je-li levákem jen jeden z rodičů, pak je šance na leváctví potomků šestinová, a v případě obou pravorukých rodičů pak šestnáctinová.

Většina lidí si leváctví ztotožňuje s prostým faktem používání levé ruky k psaní. Ve světě určeném pro praváky a tvořený z větší části právě pravorukými lidmi, není pro leváka ani pro jeho mozek snadný život.

Přesto se však najdou výjimky. Například klávesnice dříve psacích strojů dnes počítačů je uspořádáním písmen přívětivější k levorukému písaři.

Výhody při mrtvici

Většina lidí si během vývoje vytvoří určitý stupeň stranové preference, který neplatí pouze pro užívání ruky, ale všech orgánů na dané straně těla (očí, nohou, uší). Psychologové zjistili, že pravorucí lidé mají z hlediska funkcí mozek přesněji rozdělen – řeč, jazyk a logika jsou vždy na levé straně mozku, zatímco na pravé se objevují tvůrčí funkce, emoce a cit pro hudbu.

Leváci jsou na tom poněkud jinak. A trochu složitěji.

Dominance mozku levorukých lidí se totiž může případ od případu lišit. Někteří z nich mají mozek více podobný pravákům (řeč vlevo, kreativní funkce napravo), někteří je mají obráceně a jiní mají řečová centra umístěná v obou hemisférách (odborně se tento stav nazývá bilateralizace řeči).

Takto uspořádaný mozek má nesporné výhody při nečekaném ataku mrtvice, kdy je postiženo jen jedno centrum, zatímco druhé dokáže převzít veškeré funkce na sebe.

Třicet procent nevyhraněných

Naprosto „čistými“ praváky jsou asi dvě třetiny populace. Zbytek pak tvoří leváci spolu s nevyhraněnými lidmi, kteří jsou schopní používat obě ruce stejně.

S leváctvím bývají spojeny i některé psychické potíže či nemoci. S leváctvím je častěji spojen nerovnoměrný vývoj v dětství a vývojové poruchy učení. U chlapců převládá koktavost a sklon k alergiím.

Násilné přeučování bylo a je jedním z nejhorších poškozování, které může mít dalekosáhlé důsledky. Zasahuje totiž nejen do vývoje jazyka, ale s ohledem na neukončený vývoj dětského mozku může ovlivnit i inteligenci. Tu dokáže snížit až o jedno pásmo dolů.

VÍCE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ EXTRA, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně „kymácí“. Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evropské kosmické agentury. K ověření hmotnosti černé díry byla použita data z dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (ESO VLT) a dalších pozemních observatoří, podle nichž […]
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi fungujícími klášterními pivovary a společně uvařili velikonoční speciály Poutní: Poutní Březnové a nové Poutní Dubnové. Právě tato a další piva budou moci pivaři ochutnat už zítra (27. […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz