Domů     Zajímavosti
INTERNET
21.stoleti 23.6.2006

Každý měsíc se ve světě internetu a počítačů objeví něco nového a ani tento není výjimkou. Dnes se na těchto stránkách zaměříme především na internetové viry, internetovou reklamu, ale podíváme se i do Belgie, kde se pro nejširší veřejnost chystá bezplatné připojení k internetu.

Varování před počítačovými hrozbami
Počítačové viry a podobné lumpárny jsou stále drzejší a drzejší. Je proto dobré o nich mít přehled. Na webové adrese http://www.mcafee.com/us/threat_center/default.asp se nabízí okamžitý přístup k nejaktuálnějším informacím, nástrojům a hodnocením zranitelnosti, varování před malware, phishingem, spamy a hoaxy. Návštěvníci si zde například mohou prohlédnout databázi hrozeb AVERT týmu, která obsahuje definice více než 180 000 malware, zranitelností, hrozeb a nevyžádaných programů.
Nescházejí zde ani nové informace o spamu, phishingu a zranitelnostech,  zahrnující kategorie spamů, tipy na které spamy si dát pozor, přehled top ten nejčastějších názvů předmětu ve spamu, současné zranitelnosti a největší phishingové podvody.
Nový portál podává detailní analýzy a komentáře na objevující se, současný i minulý malware, nevyžádané programy (PUPs), phishing a spam. Sleduje všechny tyto hrozby a způsoby, jakými ohrožují různé formy systémů, síťové a mailové bezpečnostní hrozby, včetně hoaxů.

Boom internetové reklamy
Že je internet zřejmě nejdynamičtěji se rozvíjející médium není potřeba připomínat. Další důkaz tohoto tvrzení podala organizace Interactive Advertising Bureau, která sleduje objem reklam na síti sítí. Podle ní vzrostly v USA za rok 2005 příjmy z reklam na dvanáct a půl miliardy dolarů, což je o celých třicet procent více než v předcházejícím roce.
Dá se ovšem předpokládat, že tyto příjmy postupem času ještě narostou. Vždyť z celkového objemu reklamních tržeb tvoří dnes internetové reklamy pouhých 5 %. Podle nejnovějších prognóz společnosti Merrill Lynch v tomto roce internetová reklama opět vzroste a zlomí další rekordy. Měla by dokonce překonat reklamu nejen ve zlatých stránkách, ale i propagaci v časopisech.
Pro využití reklamy na internetu hovoří především její interaktivita. Nejde jen o klasické bannery, ale i o její pronikání do videí, her nebo internetových televizí…

Rychlost hackerů se zvyšuje
Analytici vývojového a výzkumného týmu X-Force, která je součástí společnosti Internet Security System, zjistili v roce 2005 celkem 4472 zranitelných míst v hardwaru i softwaru. Zpráva dále uvádí, že po uveřejnění zranitelného místa došlo ve 3,13 % případů k šíření kódu využívajícího těchto chyb ještě během následujících 24 hodin, do 48 hodin pak dokonce v 9,38 % případů. „Nelze přehlížet nárůst zneužití zranitelných míst ještě v průběhu nultého dne, kdy jsou tyto chyby veřejně oznámeny,“ řekl Gunter Ollman, ředitel týmu X-Force, ISS. „Tato situace nedává vývojářům produktů dostatečný čas na ověření problémů a zveřejnění opravných balíčků pro koncové uživatele a správce podnikových sítí, kteří jejich produkty využívají. Sítě, ve kterých není používána proaktivní ochrana, jsou tak často v řádu dní či dokonce týdnů vůči těmto hrozbám zranitelné.“
Ještě více starostí přináší zjištění, že celých 12,5 % hrozeb bylo publikováno souběžně s okamžikem zveřejnění chyby, které využívaly. To jinými slovy znamená, že byl zákeřný kód vypuštěn do světa ve stejném okamžiku, kdy se staly informace o zranitelnosti veřejně známými. Závěr je jednoznačný, hackeři sami aktivně pátrají po zranitelných místech systémů a teprve poté, co dokáží zjištěných problémů využít, publikují informace o nich. To v praxi znamená, že časový úsek mezi zveřejněním informací o zranitelném místě a uvolněním kódu, který těchto informací využívá, se neustále zkracuje. Z hackerů se tak prostě stávají internetoví sprinteři.

Belgický internet zdarma
Zatímco v České republice se o tom jen hovoří, v Belgii se volná dostupnost internetu stává realitou. A nejen to, belgická vládní místa nabízejí občanům své země kromě bezplatného připojení k internetu i příspěvky na nákup počítače.
K tomuto kroku vedl belgické vládní činitele fakt, že polovina Belgičanů přístup k internetu nemá a celá třetina se s ním v praxi ještě nesetkala. Všichni občané království tak nyní získají možnost pořídit si stolní počítač nebo notebook v cenových relacích v přepočtu od 25 tisíc do 29 tisíc korun. Vybavení lze navíc splácet a odepsat z daní.
Kromě toho jsou Belgičanům nabídnuty i antivirové programy a kurzy pro práci s internetem. Vláda si od svého kroku slibuje především zjednodušení komunikace mezi občany a úřady.

Finové už nezmoknou
Výrobce deštníků zřejmě čeká ve Finsku pokles zisků. Finský meteorologický institut (FMI) totiž vyvinul a nainstaloval vlastní výpočetní řešení (HPC), postavené na robustních procesorech Intel® Itanium® 2. Nová technologie by měla zlepšit možnosti předpovědi počasí a výzkumu klimatu.
Toto zajímavé řešení třikrát zvyšuje jak přesnost údajů zjišťovaných institutem, tak i rychlost výzkumu. Vědci tak nyní mohou svá pozorování zaostřit až na oblasti o velikosti 9 km2, přičemž dříve měli k dispozici pouze síť s plochami 21 km2. Umožní to mnohem přesnější přípravu předpovědi pro zpravodajské kanály i další odběratele.
Přesnější předpověď počasí znamená, že firmy operující ve venkovním prostředí, například stavební společnosti, mohou plánovat své pracovní postupy s ohledem na špatné počasí a pracovat tak efektivněji. Ve dnech, kdy se očekávají bouřky, mohou obyvatelé předem počítat s delším časem na dopravu do práce. Zvyšuje se rovněž bezpečnost veřejnosti, místní správa může mnohem dříve zajistit úpravu vozovky v případě sněhových kalamit.
Finský meteorologický institut tímto způsobem ušetří 15 % svých ročních výdajů, což společnosti přinese celkové úspory odhadované až na desetinásobek roční investice do meteorologických služeb.

Související články
Historie Zajímavosti 22.12.2024
Komplex menhirů Stonehenge v jižní Anglii, byť svého druhu zdaleka není jediný, nepřestává fascinovat jak vědce, tak širokou veřejnost. Zejména jeho účel zůstává tak trochu záhadou. Odhalení původu oltářního kamene, který pochází až ze Skotska, možná do této záhady přináší nové světlo. Astronomická observatoř, nekropolis, sluneční kult, léčebné místo, symbol moci a prestiže, to je […]
Příroda Zajímavosti 21.12.2024
Osmatřicetidenní vědecká expedice, která vyrazila do odlehlých částí Peru hledat neznámé živočisné druhy, přinesla své výsledky. Badatelé během ní objevili celkem 27 nových druhů, včetně čtyř savců, osmi ryb, tří obojživelníků a deseti motýlů. Oblast Alto Mayo se nachází v severním Peru mezi Andami a Amazonií. Terén je zde hornatý, plný močálů a džunglí. Zároveň […]
Medicína Zajímavosti 20.12.2024
Vědkyním z University of Pensylvannia a University of California v Santa Barbaře se podařilo zachytit takříkajíc v přímém přenosu změny na mozku, ke kterým dochází v těhotenství. Scany mozku totiž bezprecedentně pořizovaly i v průběhu těhotenství, a zdá se, že jsou tyto změny trvalé. Je tak trochu paradoxem, že ačkoliv se některé z nejdramatičtějších hormonálních […]
Historie Zajímavosti 20.12.2024
Neandertálci jsou dnes považováni za naše nejbližší příbuzné, víme dokonce, že docházelo ke křížení mezi nimi a ranými Homo sapiens. Před 34 000 lety však došlo k jejich vyhynutí. Odborníci se snaží nalézt odpověď na otázku, co za tím stálo. Možností je mnoho, za některými z nich pak stojí naši předchůdci. Jak velký podíl na […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz