Na hustě obydleném indonéském ostrově Jáva se na sklonku léta probudila k životu sopka Merapi, která již mnohokrát v historii ukázala svou ničivou sílu.
Aktivita sopky Merapi se stala předzvěstí ničivého zemětřesení, které pohřbilo tisíce lidí z okolí silně obydleného města Yogyakarta. Erupce která by jinak poutala velikou pozornost se tak dostala do pozadí. Téměř tři tisíce metrů vysoká sopka Merapi je přitom mezi vulkanology známá jako jedna z nejaktivnějších sopek světa. Leží na takzvaném ohnivém pásu země, kde je sopečná činnost aktivována pohybem a třením tektonických desek.
Na svazích Merapi žije podle odhadu kolem 34 000 lidí. Naposledy sopka vybuchla v roce 1994 a vychrlila oblak žhavého plynu, v němž uhořelo na 60 lidí. V roce 1930 zahynulo při erupci asi 1300 osob. Javánci proto mají velmi dobrý důvod vzhlížet k sopce s přímo posvátnou úctou. Podle všeho se ale tentokrát bohové opravdu rozhněvali. Následné zemětřesení totiž poškodilo i blízký slavný hinduistický chrámový komplex Prambanan.