Domů     Architektura
10 nejstarších funkčních mostů světa
21.stoleti 19.3.2007

Mosty představují jedny z nejdůležitějších lidských staveb. Pomáhají překonávat terénní překážky a pro svou impozantnost jsou nejčastěji zachycovanou dominantou krajiny. Mnohé přečkaly ve funkčním stavu celá tisíciletí.Mosty představují jedny z nejdůležitějších lidských staveb. Pomáhají překonávat terénní překážky a pro svou impozantnost jsou nejčastěji zachycovanou dominantou krajiny. Mnohé přečkaly ve funkčním stavu celá tisíciletí.

Nejstaršími mosty bývaly kmeny statných stromů povalené přes řeku. Jejich následovníky se později staly visuté lávky, které zkracovaly cestu lidem v horských oblastech. Vzhledem k použitým, převážně organickým materiálům, však nemohli tito průkopníci svou trvanlivostí konkurovat pozdějším kamenným stavbám, které se začaly budovat zejména pro potřeby vozové dopravy. Díky stavitelskému umění starých Římanů se až do dnešních dní dochovaly také kamenné akvadukty, jež dopravovaly čistou vodu z horských pramenů do lidnatých měst, vzdálených i mnoho desítek kilometrů.

1. Pont du Gard
Země: Francie
Rok dokončení: 19. př. n. l.
Délka: 300 m

Jedná se o nadzemní úsek jednoho z největších starořímských akvaduktů. Původně měřil kolem 50 km a přiváděl vodu z pramene poblíž Uzes (dnes městečko s 8000 obyvateli) do římského města Nemausus (dnes Nimes se 150 000 obyvatel).
Jeho delší část vede v podzemí, nejslavnější úsek však přemosťuje jihofrancouzskou řeku Gardon (odtud také jeho název, který v překladu znamená „most před Gardon“). Celý akvadukt měl spád 34 cm/km, takže  v cílovém městě byl o pouhých 17 metrů níže než na svém počátku. Denně dokázal dopravit 20 000 metrů krychlových vody, tedy přibližně objem menšího zahradního jezírka.
Na stavbu mostu nebyla použita žádná malta, kamenné bloky jsou k sobě přichyceny kovovými skobami. Jako akvadukt byl využíván až do 9. století, pak jej místní obyvatelé začali rozebírat na stavební materiál pro vlastní potřebu. Nicméně jeho nosná část zůstala nedotknuta. V 18. století se začal využívat jako běžný most, zejména pro dopravu potravin. Dodnes lze po jeho spodní úrovni procházet, čehož ročně využívá přes milion turistů z celého světa.

2. Tibériův most
Země: Itálie
Rok dokončení: 20 n. l.
Délka: 70 m
Starořímský most přes řeku Marecchia v jihoitalském městě Rimini dodnes slouží svému účelu, a tak se může pyšnit titulem nejstaršího silničního mostu na světě.
Rimini bylo na pobřeží Jadranského moře založeno již ve 3. století př. n. l. a dnes má přibližně 130 000 obyvatel. Místní lidé mostu přezdívají ďábelský, čímž narážejí na potíže provázející jeho stavbu. Každý dokončený úsek byl podle pověsti vykoupen zborcením jiné jeho části. Římský císař Tibérius, který jej dal postavit, se obrátil s žádostí o pomoc na samotné bohy, ti jej však odmítli vyslechnout. Nezbylo tedy než se upsat ďáblovi, který jako odměnu za pomoc žádal duši první živé bytosti, jež po mostě přejde. Tibérius pak jako obětního beránka přes most poslal psa, čímž podle pověsti ďábla náležitě naštval. Ten se pokusil stavbu rozdupat, ale vlastní dokonalé dílo zničit nedokázal. Zůstaly po něm však stopy v kameni, podobné otiskům obřích kozích paznehtů, které jsou viditelné dodnes.

3. Segovijský akvadukt
Země: Španělsko
Rok dokončení: 50 n. l.
Délka: 813 m

Římský akvadukt, který dodnes zásobuje vodou španělské město Segovia (přibližně 100 km na severozápad od Madridu) je stejně jako ostatní akvadukty z počátku letopočtu vybudován bez pomoci malty. Jako stavební materiál posloužily žulové bloky, které římští stavitelé spojovali za pomoci kovových skob. Přivádí vodu z pramene Fuenfría, který se nachází 17 km od města. Na svém nejvyšším místě dosahuje výšky 28 m a je podpírán celkem 167 oblouky.
Ke vzniku segovisjkého akvaduktu se váže legenda, podle které jej měl vybudovat ďábel. Dohodu s ním uzavřela, žena, která ve městě pracovala jako nosička vody. Pokud by voda do rána měla proudit až k jejím dveřím, propadla by její duše ďáblu. Když se však strhla bouře, která ve skutečnosti byla stavbou akvaduktu v ďábelském podání, začala nosička svého slibu litovat. Celonoční modlitby jí nakonec pomohly, že kohout zakokrhal těsně předtím, než ďábel položil poslední kámen, a o ženinu duši tak přišel.

4. Římský most v Chaves
Země: Portugalsko
Rok dokončení: přelom 1. a 2. století n. l.
Délka: 140 m
Se stavbou započal římský císař Trajan na konci 1. století, nicméně přesné datování známo není. O průběhu stavby částečně informuje nápis, nalezený ve střední části mostu, ve kterém je zaznamenáno, že se na ní podíleli zotročení domorodí obyvatelé. Z 12 současných oblouků jsou původní pouze dva, ostatní pocházejí hlavně ze středověkých rekonstrukcí.
Římané most vybudovali na místě původního brodu, který však umožňoval přechod přes řeku pouze v letních měsících. Celoroční propojení obou břehů následně pomohlo rychlému rozvoji města.

5. Zhaozhou
Země: Čína
Rok dokončení: 605 n. l.
Délka: 50 m

Most Zhaozhou byl postaven v provincii Hebei a nese název po nedalekém kantonu Zhao. Je považován za nejstarší klenutý most na světě a zároveň nejstarší kamenný most v Číně. Evropský nejstarší most tohoto typu bychom nalezli v italské Florencii – Ponte Vechio, který byl dokončen v roce 1345.
Ke stavbě Zhaozhou byly použity vápencové bloky, které, stejně jako u starších akvaduktů, nebyly spojeny maltou, ale kovovými skobami. Při 50 m délky, 9 m šířky a 7,3 m výšky v nejvyšším bodě most váží přibližně 700 tun. Dodnes je součástí běžně využívané silnice. Bez většího poškození dokázal přečkat 10 silných záplav, osm velkých bitev a bezpočet zemětřesení (včetně otřesů v roce 1966, které dosáhly 7,2 stupně Richterovy škály).

6. Vzácný opasek
Země: Čína
Rok dokončení: 816 n. l.
Délka: 317 m

Podivný název mostu vychází z legendy o původu financí potřebných k jeho dokončení. Do prázdné kasy městu údajně přispěl místní prefekt Wang Zhongshu penězi, které utržil za prodej svého cenné opasku.
Stavba přemosťuje největší starověkou umělou vodní dopravní cestu, Velký kanál, nedaleko města Suzhou v provincii Jiangsu. Je dlouhý 317 m, široký 4 m a obsahuje celkem 53 oblouků. Uprostřed má tři vyvýšené oblouky, které tak umožňovaly průjezd větším lodím.

7. Kamenný most v Řezně
Země: Německo
Rok dokončení: 1146
Délka: 310 m
Nejstarší most ve střední Evropě vede přes řeku Dunaj v bavorském Řezně. Stal se vzorem pro mnoho dalších evropských mostů, včetně pražského Juditina. Historie tohoto města sahá až do doby kamenné, kdy tu stála nevelká osada. Od 6. do 14. století našeho letopočtu bylo hlavním městem Bavorska a v současnosti v něm žije kolem 200 000 obyvatel.
Vybudování mostu přes Dunaj ve 12. století otevřelo důležitou obchodní stezku mezi severní Evropou a italskými Benátkami. S jeho stavbou je údajně také spojena ďáblova výpomoc, ovšem pověst se příliš neliší od historky kolem vzniku výše zmíněného římského mostu v Chaves. Otázkou tedy je, jestli ďábel namísto mezi architekty neřádil v historických archivech.

8. Jelení most
Země: Česká republika
Rok dokončení: Druhá polovina 13. století
Délka: 110 m

Nejstarší český most se klene přes řeku Otavu v Písku (110 km jižně od Prahy) a je zároveň druhým nejstarším mostem ve střední Evropě. Jihočeši ovšem ten svůj považují za nejstarší, jelikož most v Řezně byl stržen povodní a poté kompletně zrekonstruován.
Podle pověsti středověcí konšelé rozhodli, že most se bude jmenovat po tom, kdo po něm první přejde. Jenže přes řeku se suchou nohou jako prvnímu zachtělo odvážnému jelenovi, a tak radním nezbylo, než most pojmenovat Jelení. Podobně jako v případě mostu v Řezně, byl i písecký most důležitou součástí obchodní cesty mezi pobalstkými zeměmi a Středomořím. Stavba je široká 6 m, dlouhá 110 m a tvoří ji 7 oblouků.

9. Monnow Bridge
Země: Velká Británie
Rok dokončení: 1272
Délka: 40 m

Jediný anglický zachovalý most se středověkým opevněním vede přes řeku Monnow ve městečku Monmouth v jižním Walesu (v současnosti má kolem 8000 obyvatel). Zajímavé je především tím, že se v jeho hradě roku 1378 narodil anglický král Jindřich V.
Monnow Bridge tvoří tři oblouky a dosahuje délky přibližně 40 m. Charakteristická obranná věž byla k mostu dostavěna až ve 14. století.

10. Most svatého Servatia
Země: Nizozemí
Rok dokončení: 1280
Délka: 200 m
Nejstarší holandský most vede přes řeku Maas ve městě Maastricht (120 000 obyvatel), hlavním městě provincie Limburg. V současnosti je jeho střední část uzpůsobena tomu, aby pod mostem mohly proplouvat i velké lodě.
Město nese název po původním mostě, který zde na přelomu letopočtu nechal vybudovat římský císař Augustus (Maastricht v překladu znamená „přechod přes Maas“). Most však byl stržen a na jeho místě ve 13. století vznikl nový, most svatého Servatia. Ten byl pojmenován po prvním římském biskupovi Maastrichtu, jenž sem ve 4. st. n. l. rozšířil křesťanství a zasloužil se jeho značný rozvoj. Kromě mostu je biskupovi věnována i známa místní katedrála a kostel.

Související články
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Architektura Objevy 5.9.2024
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
Architektura Objevy 19.8.2024
Kolem jedné z nejznámějších megalitických staveb je opět rušno. Nedávno se totiž odborníkům podařilo zjistit, že pětimetrový balvan, který leží naplocho uprostřed kamenného kruhu byl na jih Anglie dopraven ze 760 kilometrů vzdáleného severovýchodu Skotska. Po více než sto let se přitom vědci domnívali, že centrální pískovcový balvan Stonehenge – dlouho nazývaný „oltářní kámen“ – […]
Architektura 19.5.2024
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy architektova ruka navrhla. Stavba opery v Sydney je vskutku netradiční. Může připomínat gigantickou mušli, lasturu, škebli, milující se želvy nebo třeba kotvící plachetnici. Záleží […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz