Díky nejnovějším metodám mají nyní vědci lepší přehled o tom, jaké bakterie obývají povrch naší kůže. Mezi dvěma stovkami druhů našli dokonce zcela neznámé mikroby.
Kůže je vlastně největším orgánem našeho těla, přesto toho o jejích „obyvatelích“ vědci zatím vědí dost málo. Soustředili se totiž zatím spíše na mikroby, kteří žijí uvnitř těla, ve střevech či ústní dutině, kde je jich nejvíce.
Každý hostíme v těle ohromné množství bakterií (na každou buňku lidského těla připadá zhruba deset mikrobů) a mnoho z nich přežívá i na povrchu kůže. A právě na ty se nyní zaměřili vědci z New York Medical School (USA), v čele s mikrobiologem Martinem Blaserem.
Zvěřinec na pokožce
Bakterie přitom hrají při ochraně kůže životně důležitou úlohu a paradoxně by proto mohla zdraví pokožky ohrozit i přehnaná hygiena. I z tohoto důvodu odebrali vědci šesti dobrovolníkům, třem mužům a třem ženám, vzorky kožní mikroflóry především z kůže na zápěstí a loktech.
Ke „sčítání obyvatel“ využili nejnovějších metod genetiky. Ze získaných vzorků izolovali rDNA (ribozomální deoxiribonuklenovou kyselinu) bakterií a v ní pak vyhledávali úseky typické pro konkrétní druhy. Po několika měsících vše zopakovali a mohli tak oddělit stálé obyvatele od náhodných návštěvníků.
Ukázalo, že i na malém kousku kůže žijí stovky druhů bakterií, z nichž celých 8 % doposud nebylo nikdy popsáno. „Považujeme za pravděpodobné, že na kůži žije přibližně 250 druhů bakterií,“ uvedl Blaser.
Další výzkum se nyní zaměří na pacienty s ekzémy nebo s kožními chorobami, jako je lupénka. Vědci v něm chtějí zjistit, zda se mikrobi žijící na nemocné pokožce výrazně liší druhů sídlících na zdravé kůži.