Zvonařství patří mezi nejstarší řemesla. Lidé zvonům odjakživa dávali jména, čímž obyčejný výrobek odlišovali od symbolu spojeného se svým životem, kulturou i vírou v boha. Ty největší z nich byly prací několika stovek lidí a výsledkem mnohaměsíčních příprav.
Zvony provázely lidstvo od chvíle, kdy dokázal ovládnout umění tavení kovů. Nejstarší důkazy o jejich výrobě pocházejí z období 3000 let před naším letopočtem. Svolávaly k bohoslužbám, upozorňovaly na nebezpečí, odbíjely hodiny a zvonily zesnulým na jejich poslední cestu. Největšího rozkvětu se zvonařské řemeslo dočkalo u nás i ve světě v 15. až 17. století. I v dnešní době, kdy valnou část jejich původních funkcí zastane moderní technika, stále vznikají majestátní zvony, aby zdobily památná místa, slavné historické objekty nebo sloužily stejně jako v minulosti náboženským účelům.
1. Dhammazedi
Hmotnost: 294 tun
Země: Barma
Místo: Původně Dagonská pagoda v Rangúnu
Rok odlití: 1484
Podle pověsti chtěl v 15. století barmský král Dhammazedi nechat provést sčítání lidu. Jeho horliví ministři si však tento administrativní úkon vysvětlili po svém, a tak kromě vytvoření úřední listiny všechny navštívené domácnosti rovnou i zdanili. Získali tak přibližně 295 tun mědi. Vládce však s iniciativou svých úředníků nesouhlasil, a tak veškerou měď nechal roztavit a odlít z ní zvon. Jeho hmotnost 294 tun se dá přirovnat k hmotnosti některých vesmírných teleskopů nebo obchodní zámořské lodi z kolonizační éry. Hotový byl 5. února 1484. Zvon byl údajně bohatě zdoben drahokamy a byl zavěšen v dagonské pagodě (jedné z nejhonosnějších barmských staveb, která se nachází v hlavním městě Barmy, Rangúnu). Roku 1608 se zvon pokusil ukrást portugalský dobrodruh De Brito, převoz kolosu však nezvládl, a objekt jeho nenechavých choutek skončil na dně řeky Yankun. Dodnes se nikomu nepodařilo jej odtamtud vyzvednout.
2. Car Kolokol III.
Hmotnost: 160 tun
Země: Rusko
Místo: Moskevský Kreml
Rok odlití: 1735
Trojka za názvem zvonu značí, že byl odléván celkem třikrát a pokaždé se k původní mase přidával nový kov. Je vysoký 6,14 m a má průměr 6,6 m. Současnou podobu získal v roce 1735 a na jeho výrobě se podílelo více než 200 dělníků pod vedením Ivana Motorina a jeho bratra Michaila, z jejichž dílny vzešlo mnoho dalších slavných zvonů. Těsně po jeho dokončení došlo k požáru dřevěně konstrukce a při následném hašení zvon vlivem prudkého ochlazení praskl a odlomila se část vážící 11,5 tuny. Proto v odlévací jámě zůstal až do roku 1836, kdy byl vystaven na kamenném postavci u Věže Ivana Velikého v moskevském Kremlu.
3. Šťastný zvon
Hmotnost: 116 tun
Země: Čína
Místo: Pingdingšan
Rok odlití: 2000
Na Nový rok 2000 odlila skupina Tianrui z města Pingdingšan v čínské provincii Henan obrovský zvon, který je v současnosti největším funkčním zvonem světa bez srdce. Je 8,11 m vysoký a v průměru má 5,12 m. Jeho povrch je bohatě zdobený ornamenty a postavami z čínských bájí a podle zvonařů má mimořádně kvalitní zvuk. Slouží jako monument čínského a světového zvonařského umění.
4. Mingun
Hmotnost: 90 tun
Země: Barma
Místo: Mingunská Pagoda u Sagainu
Rok odlití: 1808
Až do roku 2000 byl největším funkčním zvonem světa zvon z mingunské Pagody, která se nachází poblíž barmského města Sagaing. Nechal jej vyrobit král Bodawpaya kolem roku 1808. Zvon je vysoký 4 m, nemá srdce a rozeznívá se údery kladiva. I samotná pagoda stojí za pozornost. Jedná se o největší cihlový chrám Asie. Jeho základna má obsah přibližně 25 m2 a dosahuje výšky 45 m. Vinou chybějící věže je sice celá pagoda považována za nedokončenou, nicméně některé zdroje se zmiňují o tom, že věž nenechal král Bodawpaya postavit záměrně kvůli její přílišné hmotnosti. V tomto případě by pagoda byla hotovou stavbou.
5. Carský Kolokol
Hmotnost: 72 tun
Země: Rusko
Místo: Moskevský Kreml
Rok odlití: 2003
S Carem Kolokolem má společný jen podobný název, jedná se však o dva rozdílné zvony. Původně byl vyroben v roce 1748 a až do roku 1930 dodával zvuk známé hodinové věži v klášteře Svaté trojice a Svatého Sergeje v ruském Zagorsku (70 km jižně od Moskvy), který pochází z roku 1340 a patří mezi nejvýznamnější ruské ortodoxní kláštery. V roce 1930 byl zvon roztaven a znovu vyroben až v roce 2003 v Baltické slévárně v Petrohradě. Od roku 2004 je opět součástí zagorské zvonice a v současnosti se představuje největší funkční zvon se srdcem na světě. Vysoký je 4,5 m a v průměru má 4,55 m.
6. Velký zvon
Hmotnost: 74 tun
Země: Japonsko
Místo: Chrám Čion-in v Kjótu
Rok odlití: 1633
Největší japonský zvon byl ulitý v roce 1633 pro chrám Čion-in v Kjótu. Stejně jako v případě barmského obra mu chybí srdce a rozeznívá se kladivem. Čion-in slouží jako hlavní chrám větve japonského budhismu Jodo, která byla založena roku 1175. Díky jednoduchému učení se k ní hlásilo mnoho prostých Japonců a dodnes zůstala nejrozšířenější budhistickou sektou Japonska. Chrám byl založen roku 1274, nejstarší dochované budovy však pocházejí až z 18. století. Kromě největšího japonského zvonu se Čion-in může pochlubit i nejvyšší chrámovou bránou, která dosahuje výšky 24 m.
7. Uspenskij zvon
Hmotnost: 65 tun
Země: Rusko
Místo: Moskevský Kreml
Rok odlití: 1817
Jedná se o největší zvon ulitý v moskevském Kremlu 19. století, kde jej roku 1817 vyrobil slavný zvonař Alexander Zavjalov. Je součástí zvonice chrámu skonu Pany Marie (Uspenskij sobor) který roku 1543 postavil italský architekt Petroc Minor a býval hlavním chrámem ruské pravoslavné církve, kde docházelo ke korunovacím carů. Uspenskij sobor zároveň patří mezi nejstarší budovy dnešního Kremlu.
8. Yong Le
Hmotnost: 46 tun
Země: Čína
Místo: Velká zvonice v Pekingu
Rok odlití: 15. století (přesně není známo)
Největší čínský zvon v současnosti zdobí pekingskou Velkou zvonici. Je vysoký 6,75 m, v průměru má 3,3 m a na jeho povrchu je vyryto 227 000 čínských znaků. Nese název po císaři z dynastie Ming, Yong Le, který jej nechal odlít před 600 lety. Původně byl zvon umístěn v Císařském chrámu dlouhověkosti a teprve roku 1733 byl převezen do současné zvonice. Převoz ze slévárny do chrámu v 15. století představoval značný problém, jelikož tehdy nebyl k dispozici žádný vůz, který by vydržel váhu zvonu. Nakonec Číňané vše vyřešili tak, že vyhloubili podél cesty kanál, nechali jej naplnit vodou a počkali do zimy, až zamrzne. Pak zvon po ledu odtáhli několika desítkami volů. Podle nejnovějšího výzkum Čínské akademie věd se může rozeznít až na 120 decibelů (srovnatelné s hlukem, který vydává startující letadlo) a za ticha v hluboké noci je slyšet až na 50 km daleko.
9. Todaiji
Hmotnost: 43 tun
Země: Japonsko
Místo: Chrámový komplex Todaiji ve městě Nara
Rok odlití: 1239
Todaiji je chrámový komplex japonského města Nara, který byl vybudován roku 743. V té době byl budhismus v Japonsku velmi rozšířen a plnil tu úlohu státního naboženství. Nejznámějším artefaktem chrámu je obrovská bronzová socha Daibutsu, která je vysoká 15 metrů. Jedná se o největší pozlacenou sochu Budhy na světě. Umístěna je navíc ve 48 metrů vysoké budově, která je zároveň nejvyšší dřevěnou budovou světa. Chrámová zvonice pochází ze 13. století a samotný zvon byl ulitý v roce 1239.
10. Gotemba
Hmotnost: 36 tun
Země: Japonsko
Místo: Úpatí hory Fudži
Rok odlití: 2006
Na konci loňského roku byl uveden v provoz zvláštní zvon na pahorku před japonskou horou Fudži. Nejedná se o klasický asijský zvon, ale „obyčejný“ zvon se srdcem evropského původu. Je součástí luxusního ubytovacího komplexu pro turisty a podle slov majitele je jeho účelem „aby se tu hosté z Evropy cítili jako doma.“ Je vysoký 4,5 m a v průměru má také 4,5 m. Odlitý byl v dílně firmy Royal Eijsboust v nizozemském Astenu. Zajímavé pro nás je, že se na jeho výrobě podílel i český zvonař Petr Manoušek. Pro srovnání uvádíme, že největší český zvon Zikmund z katedrály svatého Víta v Praze váží 16,5 tuny, vysoký je 2,6 m a v průměru má 2,03 m.