Domů     Medicína
Sexualita od A do Ž
21.stoleti 16.11.2007

Sexualita a člověk k sobě patří jako noc a den, což dokazuje nejen Bible. Po tisíciletí dějin všechny lidské osudy doprovázejí i mnohé z následujících pojmů.Sexualita a člověk k sobě patří jako noc a den, což dokazuje nejen Bible. Po tisíciletí dějin všechny lidské osudy doprovázejí i mnohé z následujících pojmů.

Androgeny – společný název pro mužské pohlavní hormony. Začíná je produkovat již plod ve stáří osmi týdnů života. Závisí na nich, zda se u plodu geneticky mužského vytvoří nejen mužské pohlavní orgány, ale zda v dospělosti pro něj budou přitažlivé ženy. V pubertě androgeny ovlivňují proces sexuálního dospívání a po celý život sexuální aktivitu. (Mnohé z androgenů vznikají a mají své specifické poslání i v ženském organismu. Samozřejmě ve výrazně menší míře než u mužů. Samičí pohlavní hormony se nazývají estrogeny).
Bisexualita (z latiny bi= dvojitý, sexus = pohlaví) – dvojpohlavnost. Pro tzv. bisexuálního jedince jsou sexuálně přitažlivé osoby obojího pohlaví. Pod sociálním tlakem většinou vstupuje do běžných heterosexuálních vztahů s partnerem opačného pohlaví. Nemůže však odolat ani přitažlivým homosexuálním aktivitám.
Circumcise (obřízka) – operativní odstranění předkožky (praeputia) na mužském pohlavním údu (přesně na žaludu – membra). V některých náboženských systémech (islám, judaismus) je obřízka podmínkou přijetí novorozence do společnosti.
Deviace sexuální (perverze, parafilie) – stavy kvalitativně změněné sexuální motivace lidí. Podle oblastí, kterých se týkají, odborníci rozeznávají deviace sexuální identifikace (např. transexualismus), sexuální orientace (mj. pedofilie – zaměření na děti, zoofilie- na zvířata), sexuálního chování (exhibicionismus,sadismus, masochismus) a deviace kombinované (sadomasochismus apod.).
Erotogenní (erogenní ) zóny – místa na těle, jejichž stimulace (hlazení, doteky) vyvolává vzrušení a erekci (ztopoření pohlavního údu). Vedle penisu (hlavně žaludu) to jsou rty, brada, krk, ušní lalůčky, kůže pod vlasy, prsní bradavky, vnitřní plocha stehen a podbřišek.
Fertilita – plodnost. (Opakem je infertilita – neplodnost.) Postihuje 10 – 14 % manželských párů, které se marně snaží o oplodnění. Příčiny neplodnosti bývají na straně obou partnerů. Nijak nesouvisí s impotencí (viz) či ženskou frigiditou (sexuální chladnost, nezájem o sex.)
G (Gräfenbergův)- bod – eretogenní zóna (popsaná až v roce 1950) uložená na přední straně vagíny (viz) u vývodu močové trubice. Z tohoto místa dochází k pocitům ženského sexuálního vyvrcholení (orgasmu).
Hymen (panenská blána) – slizniční žláza v pochvě s malým (většinou kruhovým) otvorem, která umožňuje odtok menstruační krve, ovšem nikoli proniknutí mužského pohlavního údu. Až při premiérovém pohlavním styku dochází k jejímu protržení (defloraci), což je obvykle spojeno s krvácením.
Choroby pohlavní – mezi nejzávažnější přenosné patří AIDS (syndrom získané imunitní nedostatečnosti), lues (syfilis; avizují ho vředy a zduření lymfatických žláz), herpes genitalis (opar). Nejčastější je gonorea (kapavka); u žen bývá bezbolestná, ale muže trápí hnisavý výtok z močové trubice (ústí je zarudlé a zduřelé) a potíže při močení.
Impotence (erektilní dysfunkce) – neschopnost muže uskutečnit spojení svého pohlavního orgánu s druhým. Situace, kdy ztopoření penisu není úplné či netrvá dost dlouho, takže pohlavní styk partnery neuspokojí. Příčinou jsou různé choroby (např. cukrovka), psychické aspekty (mj. stres) aj. (Nezáleží na velikosti penisu.)
Jazz – označení pro pohlavní styk v mnoha zemích západní Afriky. Až do 30 let 20. století znamenalo „to jazz“ ve slangu amerických černochů „souložit.“
Klimakterium (menopauza, z latinského mensis = měsíc, pausa= konec ) – časové období v životě ženy (u nás asi kolem 50 let), kdy se zastavuje činnost vaječníků (ovarií). Ustává menstruace (menses, měsíčky) – pravidelné měsíční (v intervalu od 21 do 35 dnů) krvácení pohlavně dospělé ženy. (Pokud nedojde k oplození a zahnízdění vajíčka, odlučuje se při menstruaci svrchní vrstva děložní sliznice.) Období tohoto tzv. přechodu může přinášet různé psychické i fyzické obtíže, sexuální poruchy.
Libido – lidský pohlavní pud či touha. Nelze ho zaměňovat s frigiditou, orgasmem, potencí nebo plodností. Významně závisí na vnějších vlivech (např. pracovní zátěž, nesoulad mezi partnery, zdravotní i materiální problémy apod.).
Monogamie (řecky: monos = sám, jediný; gamos=manželství) – celoživotní sexuální soužití dvou jedinců různého pohlaví, vylučující jakýkoliv pohlavní styk s jiným člověkem. Nemusí však mít nic společného s rodinou a nutně sloužit výchově dětí.-
Nežádoucí otěhotnění – před ním chrání vhodná antikoncepce. V pradávnu jí mj. býval krokodýlí trus vložený do pochvy. Již Bible píše o přerušované souloži; nebývá však zcela spolehlivá- podobně jako metoda neplodných dnů. Přebohatou historii má prezervativ (kondom); původně se vyráběl ze zvířecích střívek, nyní z latexu. Spolehlivost se zvýší lubrikací – vrstvou, která povrch zvlhčuje, čímž usnadňuje imisi (vniknutí penisu do pochvy). Ženy využívají mj. diafragmy (pesaru) – latexovou bariéru tvaru kloboučku, který zabrání průniku spermií do dělohy, nitroděložní tělísko (nevhodné u žen, které nerodily). Jako nejspolehlivější se osvědčuje hormonální antikoncepce.
Onanie (masturbace, autoerotika, ipsace, samohana) – sebeukájení. Od biblických dob až do přelomu 20. století se také u nás onanie považovala za nebezpečnou úchylnou činnost. Dnes se chápe jako normální vývojová forma sexuálního vybití, kdy není organismus vyzrálý pro uskutečnění pohlavního styku. U dospělých se stává fyziologickou náhražkou – zejména při nedostupnosti sexuálního partnera.
Pohlavní orgány (genitálie) – mužské vnější: Dominuje pohlavní úd, jehož délka při ztopoření kolísá mezi 11 až 22 cm. (Velikost nemá žádný vztah k potenci, sexuální kapacitě – tj. síle a výkonnosti pohlavní funkce.) Dále sem patří šourek, ve kterém jsou uloženy párové orgány – varlata, nadvarlata a chámovod. U žen se vnější pohlavní orgány souhrnně označují jako vulva. Patří sem poštěváček (klitoris; má erektivní schopnost podobně jako mužský penis), velké a malé stydké pysky (labia), ústí močové trubice a vchod poševní.
Revirginace – obnovení panenství v zemích, kde je bezpodmínečnou podmínkou při uzavírání sňatku. Způsoby provedení jsou různé – od panenského octa (bylinná směs způsobující stažení poševního vchodu) až po znovuobnovení hymenu díky moderní chirurgii.
Styk pohlavní (koitus, soulož) – má čtyři základní fáze: vzrušení, plateau (pohlavní orgány jsou maximálně prokrveny těsně před spojením), orgasmus, uvolnění (doprovázené příjemnou únavou, pocitem štěstí).
Testosteron – hormon vznikající díky varlatům a kůře nadledvinek (tam i u žen). Ovlivňuje sexuální projevy.
Umělé oplodnění – odborný úkon, kdy je do dělohy ženy zavedeno semeno manžela. Pokud jde však o sperma anonymního dárce, je vše spojeno se složitými právními a etickými problémy. U nás lze umělé oplodnění provést pouze u vdané ženy, navíc s písemným souhlasem manžela.
Vagina (pochva) – ženský kopulační orgán tvaru oploštělé trubice s pružnými stěnami tvořenými hladkou svalovinou. Průměrná délka pochvy je cca 10 cm s možností elastického prodloužení.
Žárlivost (emulace) – zvláštní forma úzkosti vznikající z obav, že milovaný člověk věnuje lásku, nebo dokonce sex, který odpírá nám, nějaké jiné osobě. Někdy se žárlivost označuje za civilizační neurózu;nejprve bývá slovní, poté už i fyzická. Je  obtížně léčitelná.

Více se dozvíte:
V. Caponni, R. Hajnová, T. Novák, Sexuologický slovník, GRADA, 2004
T. Klotz, A. Sengerdorf,. Sex a rozkoš, Avicenum, 1997
E.Botrnemann, Encyklopedie sexuality, Vicroria Publishing, 1990

Související články
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz