Britští a američtí vědci se rozjeli po světě a pustili se do nelehkého úkolu. Vytvořit první mapu aktivních bodů, ve kterých se rodí infekční choroby.Výzkum, na kterém se podílí celá řada vědeckých pracovišť obou zemí, má ukázat, kde se smrtící patogeny objevují nejčastěji a kde jsou největší rizika, že vznikne nová nákaza, přenosná ze zvířat na člověka.
Na vznikající mapě jsou nejohroženější oblasti vyznačeny červeně a největší rudé plochy se vyskytují podle očekávání na africkém a asijském kontinentě. Kupodivu ale nejsme v bezpečí ani my. Červenou, tedy nejrizikovější barvou jsou označeny i velké světové metropole jako Paříž, Řím, New York, Londýn, Prahu nevyjímaje. Výrazně jsou odlišeny ty nejnebezpečnější choroby, jako ebola, nebo SARS, které by mohly při nekontrolované epidemii vyhubit celou planetu.
Při bližším studiu mapa odhaluje, že hrozí nemalé nebezpečí epidemií tuberkulózy a stafylokokových onemocnění, proti nimž sice existují léky, ale v některých oblastech už se objevuje problém s rezistencí. Mapa také výrazně upozorňuje na to, že tyto patogeny stále častěji pocházejí ze zvířecích hostitelů a šíří se do lidské populace.
Při sestavování mapy monitorovali badatelé i nejrůznější zprávy o vypuknutí infekčních chorob v primitivních národech, které dosud tyto choroby neznaly. Jako příčinu určili kontakt s volně žijícími zvířaty. Lidé postupují stále hlouběji do dříve neobydlených oblastí a přicházejí tak do těsného styku se zvěří, což má za následek přenos některých nových infekcí.
Na druhé straně stoupá i rozšiřování dosud běžně léčitelných infekcí i ve vyspělých zemích. Tady kladou vědci vinu především nadužívání antibiotik, která se dostávají do potravního řetězce zvířat a vznikají nové, rezistentní kmeny bakterií.
V neposlední řadě považuje vědecký tým za skutečně globální hrozbu stále houstnoucí leteckou dopravu. V kabinách letadel se prý smrtící epidemie může rozšířit po celém světě skutečně během několika málo hodin.