Domů     Medicína
Nahradí textilie lékaře?
21.stoleti 19.3.2008

Chtěli byste tričko, které bude měnit barvu? Nebo bundu, která dokáže změřit tlak? Popřípadě ložní prádlo, schopné spočítat EKG? Před pár lety by leckdo nad takovými vynálezy jen pozdvihl nevěřícně obočí, protože spíše patřily do oblasti sci-fi. Ale v současnosti jsou už takové textilie holou realitou.Chtěli byste tričko, které bude měnit barvu? Nebo bundu, která dokáže změřit tlak? Popřípadě ložní prádlo, schopné spočítat EKG? Před pár lety by leckdo nad takovými vynálezy jen pozdvihl nevěřícně obočí, protože spíše patřily do oblasti sci-fi. Ale v současnosti jsou už takové textilie holou realitou.

Je pravdou, že podobné záležitosti jsou zatím finančně dosti náročné, ale s rozjetím sériové výroby i jejich cena bude v krátkém časovém horizontu klesat. Důležitou roli zde hraje i rozvoj nanotechnologií, které v poslední době zaznamenaly velký pokrok, a snížila se i jejich ekonomická náročnost.

Bunda hlásí: pozor infekce!
Nad chytrými tkaninami přemýšlí řada vědců. Například Evropská unie spolufinancuje program Biotex, jehož cílem je textilie, která dokáže hlídat zdravotní stav svého majitele. Senzory zabudované v látce budou z potu snímat obsah kyselin a solí a na tomto základě sestaví zprávu, jak se organismu daří. Tyto látky už existují jako prototypy, které jsou testovány na dobrovolnících.
Ovšem, to zdaleka není vše. Vědci pracují i na tom, aby tyto textilie uměly i zjistit informace důležité k hojení ran nebo ověřit, že organismus byl právě postižen infekcí. Tyto výzkumy podporují zejména armádní kruhy. „Informace získané pomocí těchto senzorů, budou však v lékařství využitelné jenom tehdy, když budou naprosto přesné. Ale i když nebudou, dají se využít v jiných oborech lidské činnosti, například při sportovním tréninku,“ myslí si britský vědec Mark Outhwaite z British Computer Society.

MUDr. polštář
Podobně může fungovat i ložní prádlo. Nizozemská společnost Philips již představila povlečení, které poskytuje informace o pulsu pacienta, respirační činnosti nebo jeho EKG a to vše pomocí biosenzorů, jež jsou citlivé na tlak. To ocení zejména lidé, trpící nějakou formou chronické srdeční choroby a zároveň toto ložní prádlo může posloužit i jako účinný preventivní prostředek.
Senzory jsou zabudovány v polštáři a v dolní části prostěradla. Bdícímu i spícímu člověku je tak dokonale monitorován puls i EKG. Součástí této technologie je i malý displej, na kterém se veškeré nasnímané informace zobrazují. Tento displej, který má k dispozici i pacient, dokáže poradit, co je třeba udělat, aby případné zhoršení zdravotního stavu pominulo.
Na podobném principu nemusí fungovat jen ložní prádlo, ale i přímo pyžamo. Měřiče, jež jsou umístěné v pyžamu, jsou pomocí technologie Bluetooth propojeny s přístrojem podobným mobilnímu telefonu, ze kterého lékař i pacient mohou zjistit aktuální stav organismu.

Bez obav do pračky
Oblečení ovšem nemusí hlídat jen zdravotní stav, může s ním být i zábava. Už dnes existují trička, které mění svou barvu. Nebaví vás už červená? Jedno zmáčknutí a jste oblečeni v zelené barvě. Tato trička či bundy dokonce mohou svítit či přehrávat hudbu. Lidé, kterým se často potí jistě ocení ponožky, které ani po celodenním nošení nezapáchají.
A co lze očekávat v delším časovém horizontu? V hlavách vědců a technologů jsou různé projekty. Jedním z nich je například bunda, která je napojená na internet. A pokud se někdo ptá, zda podobné věci bude možné prát, odpověď zní ano. Bez toho by takové oblečení ztrácelo svou praktičnost. Veškeré příslušenství všité do tkaniny, které je nezbytné k přenosu dat, je totiž na textilní bázi.
A jak dlouho budeme na podobná trička čekat? Odborníci, kteří se koncem loňského roku zúčastnili veletrhu HospiMedica v Brně se shodují: ne více než deset let.

Bunda se kterou se neztratíte
Už nyní jsou na trhu vychytávky, které se týkají právě oblečení. Jednou z nich je bunda Navjacket, která byla představena v únoru v Mnichově. Navjacket má integrovaný GPS displej v rukávu a audio systém v kapuci, který zprostředkovává hlasové instrukce. Tento systém turistovi bloudícímu po horách pomůže lehce se zorientovat. Stačí jen zadat požadovanou pozici a Navjacket už každého navede tam, kam zrovna potřebuje.
Unikátní technologie Navjacket však nekončí jen u navigace. Displej integrovaný v rukávu bundy také například odhalí aktuální rychlost, předpověď počasí anebo kolik času zbývá do cíle turistické túry. K GPS jednotce lze připojit i mobilní telefon a zobrazit 3D mapy okolí. Další zajímavou inovací Navjacket je funkce „hledání kamaráda“. Ta umožní najít ztraceného přítele či absolvování stejné trasy, kterou prošel on.

Další článek
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz