Domů     Příroda
Jsou mezi zvířaty autisté?
21.stoleti 20.5.2008

Některé živočišné druhy nás nepřestávají ohromovat svými schopnostmi. Jejich neuvěřitelná paměť v mnohém připomíná mentální dovednosti lidských autistů.Některé živočišné druhy nás nepřestávají ohromovat svými schopnostmi. Jejich neuvěřitelná paměť v mnohém připomíná mentální dovednosti lidských autistů.

Nenápadný pták ořešník z čeledi krkavcovitých proslul mezi etology svou schopností pamatovat si tisíce úkrytů s uloženými ořechy. Ještě neuvěřitelnější výkony předvádí flétňák australský, který dokáže věrohodně napodobit trylkování jiných ptačích druhů. K osvojení písně mu přitom stačí, aby si ji poslechl jen jednou jedinkrát.
Etoložka (vědkyně, zabývající se chováním člověka a živočichů) Temple Grandinová z Coloradské státní univerzity v USA ve své knize Animale in Translation (Zvířata v překladu) přirovnává podobné zvířecí mistry k lidským autistům. Ti jsou také známí tím, že vynikají v určité úzké oblasti mozkových funkcí, zatímco běžné souvislosti lidských vztahů jsou pro ně neřešitelným problémem.

Levhart v kůži žirafy
Teorii Grandinové si ve své nejnovější studii vzal na mušku italský zoolog Giorgio Vallorigara z Univerzity v italském Trentu: „Autismus je patologický stav, zatímco pozoruhodná paměť některých živočišných druhů je vlastností zdravých zvířat.“ Pokud by Grandinová měla pravdu, musely by se u zvířat vyskytovat podobné poruchy ve funkci pravé hemisféry jako u autistů. Jejich porucha vede k tomu, že se postižený člověk soustředí pouze na detaily a unikají mu celkové souvislosti. „Měli jsme například autistického chlapce, který si pod pojmem žirafa představoval vzorec skvrn na kůži. Za žirafu pak považoval i levharta,“ vysvětluje Vallorigara.

Jak to myslí slepici
Aby prokázal rozdílný způsob používání mozku u zdravých zvířat a lidských autistů, vzal si Vallorigara na pomoc slepici s páskou přes oko. „Zakrývali jsme slepici vždy jedno oko, abychom viděli, jaké budou  rozdíly v reakcích na podněty při zpracování informací pouze jednou polovinou mozku. Když viděla jen pravým okem, rozhodovala pouze levou polovinou mozku a naopak,“ vysvětluje Valllorigara. Z výsledku vyplynulo, že slepice podobně jako člověk levou hemisférou sleduje detaily, zatímco pravou využívá k posouzení větších celků.
„Tato část studie tedy ukazuje, že zvířata nejsou podobní autistům, u kterých je pravá polovina mozku potlačena a velkou část vjemů zpracovává pouze levá.“
Rozhodnuto však ještě není ani zdaleka. Jestli má pravdu Grandinová neboVallorigara, by se prokázalo až po mnohem širším záběru testů, zvláště na druzích prokazujících mimořádné paměťové schopnosti. „Oba dva se zatím pohybují na hranici čirých spekulací,“ dodává k tomu Howard Eichemnbaum z Bostonské univerzity v USA.

Autismus: Klíč ke slávě?
Autismus je duševní porucha, která se projevuje poruchami v sociálních interakcích, stereotypními, stále se opakujícími vzorci chování a omezenými schopnostmi  komunikace. Na druhou stranu postiženým lidem mnohdy poskytuje neuvěřitelné schopnosti v určitých úzce zaměřených oblastech. Ve více či méně rozvinuté formě se vyskytovala u mnoha slavných  osobností. Trpěl jí nejslavnější teoretický fyzik všech dob Albert Einstein, vynálezce žárovky Thomas Alva Edison, hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, zakladatel slavné automobilové firmy Henry Ford, spisovatel vědecko-fantastické literatury Isaac Asimov nebo filmový režisér Alfréd Hitchcock.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz