To, že ve Skandinávii žije větší procento modrookých lidí, je všeobecně známý fakt. Proto asi nepřekvapí, že právě dánské vědce při nejnovějším výzkumu zajímalo, kde se blankytná barva očí vlastně vůbec vzala.
Badatelé z kodaňské univerzity tvrdí, že všichni modroocí lidé jsou vlastně vzdálenými příbuznými. Co je k tomuto přesvědčení vede? Testy osmi set dobrovolníků, jejichž pohled září modrou barvou, prokázaly, že 99,5 procenta z nich v sobě nosí v jednom chromozomu stejnou genetickou mutaci. A je úplně jedno, zda se jedná o vysoké blonďaté Švédy či Dány nebo o třeba o Araby s modrýma očima. Všichni jsou podle dánských vědců v podstatě bratranci či sestřenice.
Stačí jedna mutace…
Nejběžnější barvou lidských očí je hnědá. Tu původně měli všichni lidé. Vzniká vytvářením melaninu, tedy pigmentu, který ovlivňuje barvu kůže, ale i vlasů a právě duhovky. Někdy v době před deseti tisíci lety však u některých jedinců rodu Homo došlo k mutaci jistého genu zvaného OCA2, jejímž důsledkem byla snížená produkce melaninu v duhovce. V extrémních případech může porucha činnosti tohoto genu vést až k albinismu. A tak na místo obyčejné hnědé se některé oči rozzářily v té době unikátní a nezvyklou modrou barvou.
V té době lidská populace zaznamenávala dosud nebývalý boom. Začalo se rozvíjet zemědělství a lidé tak objevovali nové možnosti obživy. Se zvýšením populace se přímo úměrně zvyšovala možnost genetických změn. A modrá barva očí byla právě jednou z nich.
Prapředek žil možná až v Afghánistánu
Dánští vědci předpokládají, že první modroocí lidé pocházejí z oblasti dnešní Ukrajiny, některé stopy dokonce vedou až k Afghánistánu. Přes tyto lokality se totiž do Evropy šířilo z Blízkého východu obdělávání půdy a probíhala masová migrace. „Všichni modroocí jedinci mají stejného předka. Všichni totiž zdědili stejnou mutaci na přesně stejném místě v DNA,“ prohlásil dánský profesor Hans Eiberg, který tento výzkum již od roku 1996 vedl. Ta samá teze pro hnědooké lidi ovšem neplatí, jejich DNA je mnohem více variabilnější.
Modrookost se mezi lidmi záhy velmi rychle rozšířila. Pro řadu lidí jsou jedinci s modrýma očima sexuálně velmi přitažliví, takže tato expanze není žádným velkým překvapením. Ostatně stačí si vzpomenout, kolik básní či písní blankytně modrý pohled obdivuje a opěvuje. To může vysvětlit i současnou popularitu barevných kontaktních čoček, které jsou často zbarveny právě do modra.
Rozložení barvy očí v souvislosti s barvou vlasů
Modré oči
Světlé vlasy 63 %
Hnědé vlasy 28 %
Černé vlasy 7 %
Zrzavé vlasy 2 %
Šedé a zelené oči
Světlé vlasy 28 %
Hnědé vlasy 43 %
Černé vlasy 27 %
Zrzavé vlasy 2 %
Hnědé oči
Světlé vlasy 13 %
Hnědé vlasy 51 %
Černé vlasy 34 %
Zrzavé vlasy 2 %
Modrá není jen výsadou lidí
Modrá barva očí není pouze výsadou člověka. I někteří živočichové mohou svět pozorovat nevinným modrým pohledem. Asi každý z nás už někdy potkal sibiřského huskyho. U tohoto psího plemene je modrá barva očí běžnou záležitostí. I některé druhy koček se mohou pochlubit modrýma očima, mimo jiné kočka britská. Z exotičtějších druhů lze modroočka nalézt například mezi lemury.