Domů     Technika
Podvodné e-maily: nemoc internetu
21.stoleti 20.9.2008

Internet je nejen studnice informací, ale pro řadu zlatokopů i médiem, na kterém lze snadno a bez námahy vydělat spoustu peněz. Fantazie lidí, kteří podobné zprávy rozesílají, nezná hranic. Varování před počítačovými viry, různé fámy o mobilních telefonech, petice za bohulibou věc, pyramidové hry typu letadlo, prosby o finanční pomoc od krásné ruské dívky, která nemá ani na kamna…Internet je nejen studnice informací, ale pro řadu zlatokopů i médiem, na kterém lze snadno a bez námahy vydělat spoustu peněz. Fantazie lidí, kteří podobné zprávy rozesílají, nezná hranic. Varování před počítačovými viry, různé fámy o mobilních telefonech, petice za bohulibou věc, pyramidové hry typu letadlo, prosby o finanční pomoc od krásné ruské dívky, která nemá ani na kamna…

To vše patří do arzenálu rozesilatelů těchto zpráv, pro které se v počítačovém světě vžil název HOAX (z anglického podvod, žert). Někteří muži snadno naletí na seznamkách, kdy překrásná dívka z Východu či z Afriky slibuje lásku až za hrob. Stačí jen jediné: poslat 1000 dolarů na letenku.

Diagnóza: HOAX
Více než 70 procent veškerých emailů, kolujících virtuálním světem, tvoří spam. Nezanedbatelnou část tohoto balíku tvoří právě zprávy typu HOAX (viz box). Jeho hlavní nebezpečí tkví v tom, že hrozí únik důvěrných dat. Může se stát, že do petice, která vám přišla do e-mailové schránky a která se tváří více než bohulibě, zadáte své rodné číslo. Těžko odhadovat, kdo bude mít tu drzost a tyto informace poté zneužije ku svému prospěchu, samozřejmě na váš úkor.
Pokud zprávu typu HOAX přepošlete dál, zároveň přeposíláte i řadu e-mailových adres. Každý spammer se při pohledu na seznam adres dostane do extáze, protože tuší svou šanci. HOAX může příjemce obtěžovat, dává nebezpečné rady a v neposlední řadě přetěžuje servery a počítačové sítě.

Čínská modlitba štěstí
Historici internetu za první spam považují ten, který byl odeslán 1. května 1978. Jednalo se o pozvánku na prezentaci nových produktů společnosti Digital Equipment Corporation. HOAX však vlastně není nic nového, jen starý nápad převlečený do moderního hávu. Před pětadvaceti lety se republikou řetězově šířil dopis s názvem „Čínská modlitba štěstí“. Na něm bylo zajímavé, že odesílatel příjemci vyhrožoval, že pokud řetěz přeruší, stane se mu něco špatného. V elektronické poště se setkáváme s tím samým principem. Drastické historky o tom, kterak malé děcko nutně potřebuje kostní dřeň, málokoho nechají chladným.
Jak se podobným atakům bránit? Stačí třeba zadat několik klíčových slov z e-mailu do internetového vyhledávače. Je pravděpodobné, že narazíte úplně na zcela totožný text. Potom si můžete být jisti, že se jedná o zprávu poplašnou a e-mail, byť by byl sebesrdceryvnější, s klidným svědomím smazat. Kromě toho ji nejspíše najdete na stránkách www.hoax.cz, kde je seznam podobných zpráv pravidelně aktualizován.

Poplašná zpráva aneb HOAX
* Popis nebezpečí (viru)
Smyšlené nebezpečí bývá stručně popsané, v případě viru bývá uváděn i způsob šíření.

*Ničivé účinky viru
Zde záleží převážně na autorově fantazii. Ničivé účinky mohou být celkem obyčejné, třeba zformátování disku, ovšem někdy danou zprávu psal skutečně kreativní člověk – optická myš uteče do sklepa, harddisk se vydá na výlet do Pelhřimova, monitor vám vynadá…

* Důvěryhodné zdroje varují
Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů („FBI varuje“ nebo „Microsoft upozorňuje“ atd…)

* Výzva k dalšímu rozeslání
Tento bod HOAX obsahuje za každých okolností. Mnoho nezkušených uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly lavinovitě šíří.

Příklad HOAX
„Jakmile se ocitnete v situaci a musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu na požádáni/přinuceni násilníkem, zadejte svůj PIN opačně: to je od konce – např. máte-li 1234, tak zadáte 4321, automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijde na pomoc. Tato zpráva byla před nedávnem vysílaná v TV, protože málo lidí využívalo tuto skutečnost, poněvadž o tom nevěděli.
Přepošlete toto co nejvíce lidem.“
21. STOLETÍ upozorňuje: Tato zpráva je samozřejmě nesmysl, protože takto žádné peněžní automaty nefungují!

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz