Domů     Příroda
Vznikne demokratická republika makaků?
21.stoleti 19.11.2008

Že demokracie je vynálezem pouze lidského pokolení? Omyl. Francouzští vědci nedávno zveřejnili zajímavý objev – demokratické principy jsou uznávány i v živočišné říši. Určitý stupeň „parlamentarismu“ lze nalézt třeba mezi makaky.Že demokracie je vynálezem pouze lidského pokolení? Omyl. Francouzští vědci nedávno zveřejnili zajímavý objev – demokratické principy jsou uznávány i v živočišné říši. Určitý stupeň „parlamentarismu“ lze nalézt třeba mezi makaky.

Asi těžko bychom mezi živočichy hledali parlamenty, vlády, ústavní soudy či pravidelné volby. Tyto instituce jsou čistě lidské a zajišťují fungování společnosti. Ale i někteří živočichové žijí ve společenstvích a své životy k tomu musí přizpůsobit. A někteří si jako adaptační mechanismus vybrali vládu většiny.

Menšina se podřídí většině

Vědci z francouzského Národního střediska vědeckého výzkumu se řadu let věnují zkoumání makaků. Zaměřili se především na jejich kolonie, žijící na indonéských ostrovech, a poté došli k závěru, že v tlupách makaků je zavedeno cosi, co by se dalo nazvat referendem nebo plebiscitem.
Pokud makakové řeší nějaký problém, „zasednou“ k jeho projednání. Když má nějaká opice nápad, jak problém vyřešit, sdělí svou myšlenku ostatním a poté poodstoupí od zbytku tlupy. Nikoho nijak nepřemlouvá, jen vyčkává, zdá se tedy, že lobbing a politický marketing je mezi makaky ještě v plenkách.
Makakové, kterým se nápad líbí, a jsou ochotni jej uskutečnit, se k navrhovateli přidají. Pokud počet podporovatelů původní ideje překročí nadpoloviční většinu, je návrh přijat. Menšina se bez výhrad podřídí většině a „zákonná předloha“ vstoupí v platnost.

Žádná diskriminace

Při tomto rozhodování nedochází k žádným obstrukcím, z čehož by si mohli vzít příklad i leckteří tuzemští zákonodárci. Při rozhodovacím procesu není eliminován nikdo, je jedno, jestli návrh předkládá samec, samička či dokonce mládě.
Makakům musí demokratické principy vyhovovat, protože je používají velmi často. Podobné chování je v živočišné říši však spíše výjimečné. U ostatních druhů opic bývá pravidlem, že tlupa se podřizuje autoritě, kterou zpravidla reprezentuje dominantní samec. Takové společenské uspořádání lze najít třeba u goril.
Makakové žijí převážně v Asii, jen jediný druh svůj domov našel v severní Africe a početná kolonie se nachází i na evropském Gibraltaru. V pravěku obývali i jiné části starého kontinentu. Tyto opice se vyznačují vysokou inteligencí a schopností improvizace. V některých asijských domácnostech jsou chovány i jako domácí mazlíčkové.

Makakové jako rybáři

Indonéští makakové jsou, co se týče obstarávání potravy, nesmírně vynalézaví. Dokážou ji vyhledat v těch nejnepřístupnějších místech v pralese, jindy zas s drzostí sobě vlastní okradou překvapené turisty. Poslední výzkumy ukazují, že tyto šikovné opice jsou i schopnými rybáři. V řekách loví předními končetinami malé rybky a ihned si na nich pochutnávají. „Je to vzrušující, když sledujeme jejich pro nás nové a neznámé chování,“ prohlásil francouzský biolog Erik Meijaard. Podle něj to dokazuje, že opice jsou schopny velmi rychle se adaptovat na měnící se prostředí.

Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz