Do kůže se vám jako včelí žihadla zabodávají špičky malé jehličky. Odborník vás poučí, že na těle máte až 700 vhodných akupunkturních bodů, on užívá většinou jen kolem sto padesáti. Po čase vstáváte – a díky vpichům už nemáte žádné zdravotní potíže. Tak by se ideálně měla projevit akupunktura. Pokud místo jehliček na body působí doteky, jedná se o její příbuznou – akupresuru. Máme tomu však věřit?
Na Dálném východě tomu věří už po mnoho tisíciletí miliony obyvatel, od panovníků až po obyčejné lidi. Nejnovější nálezy dokazují, že v Číně se tato nejstarší léčba na světě užívala již v době kamenné. Stáří nejstarších nalezených akupunkturních jehel (vyrobených z kostí), se odhaduje na 7000 let .V 7. století se akupunktura stala samostatným oborem čínského léčitelství – vedle vnitřní medicíny, chirurgie, farmakologie a pediatrie. Díky rozšiřování obchodních styků Číny s ostatními zeměmi se již v 6. století dostala do Japonska, pak do Koreje, Vietnamu, Mongolska, Indie a dále. Do Evropy pronikla v 17. století, její větší rozvoj zde nastal až v 1. polovině 20. století.
Jin a jang se představují
Filozofie taoismu podstatu všech věcí a jevů vysvětluje principem polarity. V něm dominují protichůdné prvky. označované jako jin a jang. Neustále spolu soupeří, ovšem jeden nemůže existovat bez druhého. Vnitřní boj těchto prvků se projevuje formou životní energie čchi (khi).
V lidském organismu principu jin příslušejí tzv. plné orgány, jejichž úkolem je mj. zpracovávání a ukládání látek – srdce, plíce, slezina, ledviny, játra, obal srdce. Princip jang má na starosti tzv. duté orgány, související s příjmem živin z prostředí, jejich přípravou k resorpci (vstřebávání) a odvodem z těla – žaludek, žlučník, močový měchýř, tenké a tlusté střevo, cévní systém…
Každý orgán má podle své fyziologické funkce určitý podíl jin a jang. Oba tyto principy v sebe navzájem přecházejí, transformují se. Jang jako denní princip nastupuje o půlnoci, poté přibírá na síle a maxima dosahuje ve dne. Jin nastupuje v poledne a maxima dosahuje v nočních hodinách.
Vždy jde o princip rovnováhy
Pokud má být člověk zdravý, musí být životní energie (energie čchi) v rovnováze. Energie proudí po akupunkturních drahách – meridiánech. Jestliže se někde vyskytne nerovnováha, lidské tělo reaguje nejprve např. změnami nálad, citů, tepu srdce. Pokud se nerovnováha prohlubuje, projeví se poté nemocí. Akupunktura a akupresura se snaží o znovunastolení rovnováhy, nejlépe i o předcházení vzniku nerovnováhy.
Citlivé akupunkturní body (velikost 0,2–5 mm) ležící na meridiánech jsou spojeny s jednotlivými tělesnými orgány. Akupunktura se snaží předcházet nerovnováze v toku této hypotetické energie a odstraňovat ji.
Jak nám slouží?
Jaké zdravotní problémy dokáže působení na akupunkturní body zažehnávat? Údajně má mj. silný tonizující účinek na tělo a posiluje je v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení.
Moderní výzkumy mj. prokázaly, že působení na akupunkturní body dokáže urychlovat cirkulaci krve v pánevní oblasti, děloze a rovněž upravit menstruaci. Používá se také u revmatických bolestí, zánětu šlach, artritidě a při bolestech všeho druhu. Podporuje přirozenou protizánětlivou schopnost organismu
Závěrem musíme dodat, že zatímco četní vědci i jiní odborníci těmto metodám zcela nevěří, jiní je obhajují.
PRO
Emil Václav Havelka, astrolog a léčitel
Obě metody se osvědčují již po tisíciletí
Už v dávné Číně znali účinky akupunktury a akupresury, které dávají celé tělo do rovnováhy. Nejvíce se užívají jehličky, které jsou měděné, stříbrné a zlaté – podle způsobu a určení toho, co se má léčit. Nejnověji slouží laser. Akupresura a akupunktura se však trochu liší ve způsobu použití – u akupresury totiž tlak na určité dráhy vůbec nefunguje, je třeba využít jehličky. Zatímco tlak na ušní boltce, plosky nohou či určité body, které se týkají kolenních kloubů, je význačnější. Používá se i další možnost – moxování, kdy se na určitý bod působí navíc teplem. Někteří lékaři na tyto metody přistoupili, protože vědí, že to funguje. Ovšem naopak někteří přední vědátoři uvedené metody zavrhují, protože s nimi nemají osobní zkušenosti. Třeba operace srdce se dnes dá provést napícháním jehliček do určité části páteře.
PROTIProf. MUDr. Jiří Heřt, DrSc.
Neúčinné metody alternativní medicíny
Filozofické principy akupunktury mají duchovní povahu, nejsou ověřitelné a jsou v rozporu s moderní vědou. Existence meridiánů ani aktivních bodů nebyla objektivně potvrzena a odporuje biologickým poznatkům a zákonitostem. Diagnostické metody jsou neúčinné a neúplné. Specifická účinnost nebyla v experimentech ani v klinických studiích kromě sporných výjimek vysvětlena. Riziko zranění jehlou a infekce existuje. Častý léčebný efekt, psychoterapeutický nebo tlumící bolest, je vysvětlitelný mohutným placebovým potenciálem metody a zčásti i reflexním, derivačním působením vpichu do kůže. Akupunkturu lze akceptovat jen jako pomocnou fyzikální a psychoterapeutickou metodu.
Také v případě akupresury jde o typickou metodu alternativní medicíny, založenou na mylných principech.
Více se dozvíte:
L. Kříž, M. Koukal: Povídání v magických energiích, Euromedia- Ikar, 2008
J. Heřt: Výkladový slovník esoteriky a pavěd, Nakladatelství Věra Nosková, 2008
http://www.vikipedia. cz
http://www.akupunktura.cz
Jak to vidí 21. STOLETÍ
V Asii má působení na akupunkturní body pevné místo v systému tamější léčby. To však jednoznačně neplatí o tzv. západní medicíně. Zde ji někteří lékaři a vědci považují za pseudovědu. Podle odborníků z Českého spolku skeptiků SISYFOS nelze obhájit představu, že kvalita efektu závisí na způsobu aktivace bodu. Přiznávají však, že placebový efekt a aktivační efekt při hrubším tlaku a masáži jsou ovšem nesporné a pro samoléčbu je metoda u některých uvedených obtíží snad použitelná. Rizikem je, že se někdy používá i u vážnějších chorob – astmatu, diabetu, anginy pectoris, infekčních chorob či dokonce při zánětu slepého střeva…
Řada expertů však zachovává neutrální postoj, který je zde podle názoru 21. STOLETÍ namístě. A do třetice je jisté, že i u nás jsou specialisté, kteří tyto metody využívají v praxi – v souladu s věstníkem ministerstva zdravotnictví. Aktivně působí Česká lékařská akupunkturistická společnost.
ČTENÁŘSKÁ ANKETA INTERNETOVĚHO VYDÁNÍ 21. STOLETÍ
Akupunktura (zlepšování zdravotního stavu pomocí vpichování jehel do určitých bodů na těle) a akupresura (stlačování určitých bodů) jsou podle vašeho názoru:
Stovkami let praxe (zejména v Asii) vyzkoušenou účinnou léčebnou metodou působící všeobecně. 31%
Léčebnou metodou, která může působit pouze na určité druhy zdravotního postižení. 21%
Možností, kdy se dá občas využít pouze akupunktura, zatímco u akupresury jde o tzv. placebo efekt, související s autosugescí. 15%
Typickou metodou alternativní medicíny, založenou na mylných principech – a tudíž zcela neúčinnou.17%
Nemám dostatek informací. 16%