Asi se nenajde příliš mnoho lidí, kteří při pohledu na krevety pociťují nějaký silný estetický zážitek. Přesto patří tito korýši mezi vyhlášené pochoutky, fajnšmekři jsou za kilogram krevet ochotni zaplatit klidně i 200 eur (více než 5 a půl tisíce korun).
Možná si leckdo vybaví slavný film Forrest Gump, kde hlavní hrdina zbohatne na lovu krevet. Ten skutečně tvoří základ řady světových ekonomik. Například 50 % veškerého vývozu Grónska tvoří právě export krevet.
Krevety jsou podřád desetinohých korýšů z podtřídy rakovců. Mají válcovitý krunýř, vybíhající v malý nosec, a dlouhý rovný zadeček. Jsou veliké od tří do třiceti centimetrů, největší známý exemplář dosáhl délky 38 centimetrů. Obvykle žijí v hloubce od tří do čtyřiceti metrů, rády vyhledávají korálové útesy. Celkem je popsáno více než 400 druhů krevet.
Krevety okolní svět vnímají ultrafialově. Jejich oči biologové považují za nejkomplexnější zrakovou výbavu mezi všemi živočichy, jsou posazeny na pohyblivé stopky a mohou se pohybovat nezávisle na sobě. Není bez zajímavosti, že krevetí samečci procházejí čímsi podobným menstruačnímu období. Izraelští vědci nedávno přišli na to, že po určité době se samci zbavují starých „nepoužitých“ spermií a uvolňují tak místo novým. Krevety patří k monogamním druhům, s jedním partnerem vydrží až 20 let, o potomstvo se stará nejen samička, ale i sameček.