Unikátními výsledky se může pochlubit společný tým japonských, amerických a ruských vědců. Ti zjistili, že pouhý šálek kávy denně může snížit riziko rakoviny kůže.
Kofein totiž likviduje docela spolehlivě buňky v lidské kůži, poškozené ultrafialovým zářením, které je klíčovým spouštěčem rakoviny kůže. Pro dermatology a farmaceutické firmy je to impulz k vývoji zcela nových opalovacích krémů s kofeinem.
Pozor na sluníčko!
Přesto, že se o škodlivých účincích ultrafialového záření, které poškozuje DNA kožních buněk a způsobuje jejich mutaci, ví už dlouho, kůže opálená dobronzova stále láká. Za opálením vyrážejí i od nás k jižním mořím statisíce lidí a jen málokdo z nich si uvědomuje rizika, spojená s vystavováním kůže ultrafialovému záření. Jen ve Spojených státech evidují ročně milion nových případů této smrtící choroby. Rakovina kůže patří mezi nejrozšířenější formy zhoubného bujení.
Zdravé kavkazské ženy
Výsledky posledních studií ukazují, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu nebo čaj, jsou méně náchylní k rakovině kůže. Rozhodující informace přinesl nedávný výzkum více než 90 000 kavkazských žen, které pravidelně pijí kávu a přitom jsou vystaveny v horách nadměrným dávkám ultrafialového záření. Přesto, že by podle všech pravidel měly trpět rakovinou kůže více než lidé z nížin, je to právě naopak. Výskyt tohoto onemocnění je u nich vzácný.
Buněčná sebevražda
Vědci už přišli i s teorií, která účinky kofeinu vysvětluje. Normální reakcí buněk při poškození DNA je aktivace proteinu ATR, který se snaží buňky opravit. Ultrafialové záření však spouští v buňkách jakousi sebevražednou reakci a tento protein způsobí nekontrolovatelné množení buněk. Právě tomu kofein zabraňuje. Vědci však upozorňují, že by lidé neměli najednou začít konzumovat kávu nebo čaj po litrech. Aby se snížilo riziko vzniku kožní rakoviny o 30 %, musel by člověk vypít zhruba 6 šálků kávy denně a dvojnásobek šálků čaje. Jako nejúčinnější prevenci tedy doporučují aplikaci kofeinových krémů na odhalené části těla.
Kofein může způsobovat i přeludy
Nadměrné užívání kofeinových nápojů, zejména kávy, ale i čaje, může podle čerstvé studie vědců z Durhamské univerzity v USA, způsobit u některých lidí halucinace. Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu a dočasně povzbuzuje pozornost a soustředění. V nadměrném množství však způsobuje nervozitu, podrážděnost, úzkostné stavy či nespavost. V nové studii vědci zjistili, že lidé, kteří užívají větší množství kofeinu, mají až třikrát větší sklon k tomu, aby viděli přeludy či slyšeli neexistující hlasy. Je to prý způsobeno tím, že kofein navozuje stresové stavy, při kterých se uvolňuje hormon kortizol. Právě ten má mít ve spojení s kofeinem halucinogenní účinky.