Se zajímavou studií přicházejí němečtí vědci. Ti se zabývali inteligencí našich nejbližších přátel mezi zvířaty, tedy psů. A co zjistili? Nejchytřejší jsou příslušníci plemene border kolie. Jsou nejen roztomilí, ale i nesmírně inteligentní. Dokážou totiž svému páníčkovi přinést stejnou hračku, kterou mu ukáže třeba jen na fotografii.
Na pokusech s border koliemi pracoval tým vědců z Max Planckova institutu v německém Lipsku. Při svém výzkumu umístili do jedné místnosti hromadu nejrůznějších psích hraček a v druhé místnosti pejskovi ukázali buď miniaturu určité hračky, případně její zmenšenou kopii, nebo dokonce jen fotografii dotyčného předmětu. Pak mu přikázali, aby hračku přinesl. Border kolie si velmi rychle srovnala v hlavě, co to vlastně páníček chce, a požadovaný předmět přinesla. Úspěchy se pochopitelně nedostavovaly hned a byly také rozdílné u různých psů. Stačil ale krátký výcvik a pes začal ty správné hračky neomylně přinášet.
Kam se hrabou delfíni
Zpočátku mu ukazovali úplně stejný předmět ve skutečné velikosti. Pak přišly na řadu miniaturní kopie a nakonec pouhé fotografie. Podle stejných předmětů i jejich miniaturních kopií přinesli po krátkém výcviku požadovanou hračku všichni testovaní psi. S fotografií už to bylo horší. To dokázal pouze jeden z pěti psů. Ale i to považují vědci za obrovský úspěch. Podle nich to dokazuje ve zvířecí říši úplně neobvyklou představivost a přítomnost abstraktního myšlení, které je vlastní pouze člověku. Podobné testy – například u šimpanzů nebo delfínů – byly neúspěšné.
Pomáhá soužití s člověkem?
Vědci si to vysvětlují tím, že border kolie velmi rychle pochopí, že člověk s ní tím, že jí ukazuje určitý předmět, vlastně komunikuje, a snaží se mu vyhovět. To je prý důsledkem tisíců let společného soužití psa a člověka, při němž se vyvinuly určité formy vzájemné komunikace, srozumitelné oběma živočišným druhům.
Border kolie potřebují práci
Staletí společného soužití člověka a psa, jmenovitě border kolií, se projevují i jinak. Border kolie totiž potřebují pracovat. Pokud nemají co dělat, mohou se stát pro domácnost doslova pohromou. Pak nacházíte rozkousané boty, potrhané čalounění a podobné nepříjemnosti. Ideální je pro ně práce ovčáckých psů na venkově. Této činnosti se dokážou věnovat se skutečným nadšením. S radostí se věnují i nejrůznějším hrám s člověkem a nejvíce je baví aportovat. Musí se však od mládí podrobit systematickému výcviku, protože stejně snadno, jako se učí, tak i propadají nejrůznějším zlozvykům a těžko se jich pak zbavují. Díky své učenlivosti se používají i jako záchranářští psi či doprovodní psi pro invalidy.
Co je to etologie?
Je to nauka o chování živočichů a člověka, o jejich vzájemných vztazích.
S Ricem se domluvíte
Patnáctiletý pes border kolie jménem Rico je pro vědce doslova záhadou. Rozumí totiž bez problémů celé dvoustovce jednoduchých slov. Lidské výrazy si dokáže zapamatovat po celé čtyři týdny od chvíle, kdy byly člověkem použity. Inteligencí Rica se zabývala i psycholožka Juliana Kaminski z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku, která nevěřícně psa přezkoušela. V jedné místnosti rozložili vědci na stůl 200 předmětů a ve vedlejší místnosti Ricovi jeho majitel řekl příslušný název dvou předmětů a požádal jej, aby je přinesl. Rico nechyboval a přinesl oba dva předměty. Další pokus byl ještě náročnější. Pes měl totiž použít vylučovací metodu, o které se dosud předpokládalo, že je vlastní pouze člověku. V jedné místnosti mu na stůl položili vědci vedle sedmi důvěrně známých předmětů jeden nový, který pes neznal. Majitel Rica řekl název oné nové věci a pes ji po krátké prohlídce vystavených věcí přinesl. Navíc si název věci Rico hned zapamatoval a příště už ji našel bez problémů mezi ostatními.