Kdo by neznal jeruzalémskou Zeď nářků. Poutníci z celého světa k ní míří a mezi její více než 2000 let staré kameny vkládají na papírcích svá nejtajnější přání. Kdoví, možná se náměstí před zdí, které je považovánu za synagogu, a proto je zde nutná pokrývka hlavy, poněkud vylidní. Své modlitby je totiž k posvátnému místu nyní možné poslat i přes internet.
Žádné jiné místo na světě nemá pro příslušníky židovského národa takový význam jako Zeď nářků. Jedná se o část západní hradby z proslulého druhého jeruzalémského chrámu, postaveného králem Herodem, který byl v roce 70 n. l. Římany zbořen. Dnes sem chodí poutníci z celého světa a nemusí to být vyznavači judaismu, aby zde vyslovili své modlitby. Často je napíší na malý svitek papíru a ten pak vloží mezi kameny, z nichž je Zeď nářků vybudována.
Moderní technologie i ruční práce
V éře informačních technologií však již není vůbec nutné vláčet se do Jeruzaléma. Stačí svou modlitbu vyťukat na internet a papírový svitek si cestu ke Zdi najde již sám. Tedy, úplně sám samozřejmě ne. O dopravu se postarají pracovníci internetové stránky Tweet Your Prayer.
Služba je zcela zdarma. Jakmile přání či modlitba dorazí do centrály, je vytištěna a poté přichází na řadu stará dobrá manufaktura. Papírky s nápisy jsou zabaleny do ruliček a převázány provázky. Poté se jednoduše naloží do auta, jehož posádka zamíří k Jeruzalému. Ta projede okolo brány Jaffa Gate a zamíří do Starého města. Nedaleko Zdi se náklad modliteb vyloží a donese se na místo určení.
Klíčem je Twitter
Tuto službu může využít každý, stačí si jen zřídit účet na stále populárnější sociální síti Twitter. Ta umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. Uživatelé zasílají nebo dostávají tweety přes stránku Twitteru, pomocí krátkých textových zpráv (SMS) nebo externích aplikací. Služba je na internetu zdarma, ale zasílání SMS zpráv je za běžný poplatek poskytovatele telefonních služeb.
Internet dnes umožňuje leccos. Nakupovat, seznamovat se a jak vidno, dokonce se i modlit. Někteří psychologové varují, že tyto trendy mohou být v sociální komunikaci nebezpečné. Tak zlé to snad nebude, ale přece jen: není lepší navštívit Jeruzalém osobně a své přání vložit do Zdi nářků vlastní rukou?
Facebook, Twitter a ti ostatní
Internet by měl lidi spojovat a ne odcizovat, praví zastánci internetových sociálních sítí. Je bezesporu pravdou, že sítě jako Facebook nebo MySpace umožňují snadnější komunikaci mezi lidmi, pro které je osobní setkávání složitější, například každý z nich bydlí na opačné straně planety. Počet sítí, které umožňují sdílet fotografie, videa, ale i pocity a zážitky, neustále narůstá. V současnosti je nejvyužívanější zmiňovaný Facebook, který má již 300 milionů registrovaných uživatelů. Následují MySpace a Twitter. Podobných projektů však existuje celá řada, v Čechách jsou známé sítě lide.cz nebo libimseti.cz, Rusové si pro změnu oblíbili síť vkontakte.ru. Komunitní internetové sítě mají i mnoho kritiků, zejména kvůli nedostačující ochraně dat a malou kontrolou nad tím, jak s uživateli tvůrci sítě nakládají.