Přímořská skaliska sice nás, lidi, lákají k rekreaci o něco méně než písčité pláže, pro bujení života jsou však taková místa učiněným eldorádem. Pevná půda pod nohama umožňuje nejrůznějším živočichům, aby se pevně přichytili a ukryli před vlnami či predátory. Ani zde však není život úplně jednoduchý.
Největší výzvou je pro všechny zdejší obyvatele vyrovnat se s problémy, které jim působí příliv a odliv. Při odlivu se velká část skalisek odkryje. Jejich obyvatelé musí proto před nenasytnými dravci či zhoubnými slunečními paprsky buď prchnout do bezpečí, nebo si vytvořit účinný úkryt (například tvrdou ulitu). Řada z nich přežívá v drobných nádržích slané vody, které ve skaliscích po ustoupení vody zůstanou. Ustupující moře však neodhaluje jen bohatě prostřený stůl pro predátory, ale i překrásný obraz, který je pastvou pro lidské oko.
1.Zadožábrý plž zej kalifornský (Aplysia californica) dokáže na svou obranu vypouštět červený inkoust, jehož oblak jej celého zahalí.
2.Hvězdice Dermasterias imbricata vydává při vyrušení zápach, který připomíná česnek.
3.Překrásný zadožábrý plž flabelína (Flabellina iodinea) přežívá odliv v drobných jezírkách slané vody.
4.Plž ušeň červená (Haliotis rufe) začal v pobřežních vodách Kalifornie povážlivě ubývat.
5.Zatímco většina krabů pozře prakticky cokoliv, druh Pugettia producta je striktním vegetariánem.
6.Na rozdíl od svých příbuzných, hvězdic, nejsou hadice predátory, ale svou potravu filtrují z vody. Na snímku je druh Ophiothrix spiculata.
7.Podivně vyhlížející schránka skrývá vilejše Pollicipes polymerus, který patří mezi korýše.
8.V mělkých mořích se často vyskytují i ježovky. Menší červené patří k druhu Strongylocentrotus purpuratus, větší a tmavší jsou S. franciscanus.