Bohužel se čas od času stane, že součástky, ze kterých je sestaveno lidské tělo, se opotřebují či porouchají. Zrak, zřejmě nejdůležitější smysl, není v tomto ohledu výjimkou. Řešením pak mohou být brýle, kontaktní čočky nebo laserová operace očí.
Lidem se kazí zrak od nepaměti. A koukat na svět poněkud rozostřeně, to není nic příjemného. Možná i proto jsou brýle starším vynálezem, než se na první pohled zdá. První skutečně doložené zprávy datují vznik brýlí do 13. století. V díle Opus majus anglického filozofa Rogera Bacona, které pochází z roku 1267, autor píše, že staří lidé mohou pomocí skleněných kulových segmentů vidět malá písmena v dostatečné velikosti.
Český „měkký“ vynález
Během následujících věků se u brýlí měnil tvar, vzhled, ale podstata zůstávala stejná. Až v 50. letech minulého století se více rozmáhají kontaktní čočky. Ale pozor, první tvrdá kontaktní čočka byla vyrobena již v roce 1887. V šedesátých letech český profesor Otto Wichterle vyrobil první polymer, který se stal základním materiálem pro měkké kontaktní čočky.
V 80. letech se u menších stupňů krátkozrakosti používala tzv. radiální keratotomie. Oční chirurg při ní prováděl tenké řezy na rohovce a tím měnil její zakřivení.
Laserem proti všem neduhům
V roce 1988 však byla zavedena metoda daleko preciznější a progresivnější. Touto metodou není nic jiného než korekce pomocí laseru. V současnosti je tato metoda využívána k odstranění všech typů dioptrických vad. Od roku 1988, kdy se začala tato metoda klinicky používat, je neustále zdokonalována a zpřesňována. V bývalém Československu se první operace očí pomocí laseru uskutečnila v roce 1991.
Laserový zákrok spočívá v přetvarování povrchu rohovky laserovým paprskem, čímž dojde ke změně lomivosti rohovky. Rohovka krátkozrakého oka se v centru oplošťuje, u dalekozrakosti se stane naopak strmější. U astigmatizmu se vyrovnají původně rozdílné poloměry zakřivení.