Pokud by se populace plejtvákovců šedých stěhovala a krmila stejně jako dnes, co by se stalo během doby ledové, kdy jejich hlavní potrava mizela? Paleontologové tvrdí, že plejtvákovec šedý využíval v minulosti kromě bentických organismůi řadu jiných potravních zdrojů.
Plejtvákovec šedý přežil během posledních dvou milionů let více než 40 cyklů globálního ochlazování a oteplování (nejstarší fosílie jsou 2,5 milionu let staré).
Vědci modelovali v historických obdobích kolísajících teplot vývoj populací mořských živočichů, kteří mohou sloužit jako potrava pro plejtvákovce a analyzovali genom současných plejtvákovců. Zjistili, že podle všeho byla jejich schopnost potravní adaptace značná.
Argumentem pro to je i výsledek genetické analýzy. Stephen Palumbi z university ve Stanfordu vysvětluje, že neukazuje na žádné „úzké místo“, kdy by populace klesla natolik, že by docházelo k příbuzenskému křížení.
Vědci poukazují i na to, že dnešní pozorování, kdy migraci plejtvákovců ovlivňuje minimálně stejnou měrou jako nedostatek potravy i potřeba uniknout velrybářům, mohou být pro pohled do minulosti zavádějící.