Australský křižák Argiope keyserlingi je druhem mezi arachnology milovaným i nenáviděným zároveň. Může za to především jeho záliba ve splétání zvláštních prvků sítí, které jakoby nesloužily jinému účelu, než k jejich zdobení.
S vysvětlením tohoto zvláštního jevu si vědci lámou hlavu již více než století. S dalším a dlužno říci, že velmi smysluplným, přišli nedávno zoologové z univerzity v Melbourne.
Australané přezdívají tomuto druhu pavouka „křižák sv. Ondřeje“. K přirovnání vyzývá zvláštní struktury, připomínající nedokončené písmeno X, které pavouci vplétají do svých sítí. Na kříži tohoto tvaru, nazývaném proto dnes „svatoondřejský“, byl totiž Ježíšův oblíbený učedník ukřižován.
Tradiční vysvětlení smyslu těchto struktur napovídá i jejich vědecký název: stabilimenta. Sítě, které tento prvek obsahují, mají totiž tendenci vydržet déle než sítě bez něj. Vědci pod vedením dr. Andre Waltera z univerzity v Melbourne však nedávno přišli ještě s jiným vysvětlením této struktury, které nepočítá s tím, že se jedná o stabilizační prvek.
Podle nich si pavouci osvojili rafinovaný systém včasného varování pro okolo procházející či prolétávající zvířata. Nápadné dekorace jim usnadní síť rozpoznat a zničení pracné sítě je tak včas zabráněno.