Často se mluví o tom, že divoká příroda Jižní Ameriky skrývá mnoho ještě nepoznaných druhů zvířat. Týmu peruánských vědců se podařilo hned tři takové druhy objevit. Přesněji řečeno objevili tři druhy malých žab.
Jejich domovem je území na severozápadě Peru, v horském prostředí, ve značné nadmořské výšce. Krajinu tu často pohlcuje mlha. Žít v tamních drsných podmínkách rozhodně není pro každého. Žabky náleží k rodu Pristimantis, tedy k nejrozmanitější „partě“ obojživelníků s více jako 600 popsanými druhy.
Najít tyhle tři ale nebylo pro odborníky nijak jednoduché, žáby jsou totiž nejen drobné, ale i nenápadné. Hnědožlutá tělíčka velikosti okolo pěti centimetrů je poměrně lehké přehlédnout. Také není nic snadného dostat se do míst, kde přebývají, tedy do oblasti zcela odříznuté od civilizace s velmi náročným terénem.
Tahle dobrodružná cesta se však členům peruánského herpetologického týmu vyplatila.

Nově odhalení obojživelníci dostali názvy Pristimantis chinguelas, Pristimantis nunezcortezi a Pristimantis yonke. Posledně jmenovaná žabička je ze všech tří nejmenší. Ta prvně jmenovaná se zase vyznačuje vysokým „hláskem“ a její jakési pípání se v noci rozléhá po okolí.
Jak se vyjádří herpetolog Germán Chávez, aktuální objev jasně dokazuje, kolik toho v jihoamerické horské přírodě zůstává neobjeveno a kolik toho lidé o zástupcích živočišné říše v tomto divokém prostředí nevědí.
