Domů     Medicína
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
Vodoodpudivá úprava s obsahem fluoru činí látku nepromokavou, zdroj: WikiCommons by Brocken Inaglory

Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště.

Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry poradí náš střevní mikrobiom. Lze ho v tom podpořit?.

Mezi tak zvané per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS) neboli věčné chemikálie patří na 15 000 sloučenin. Tou nejstarší a nejznámější je teflon, ačkoliv není úplně typickou PFAS. Další jsou lyžařské vosky, voděodolné textilie či hasební pěny.

Současná věda nedisponuje žádnou prakticky využitelnou technologií, který by dokázala tyto látky ze životního prostředí odstranit. Do našeho těla se pak dostávají například pitnou vodou. Jsou spojovány s rakovinou, výskytem vrozených vad, sníženou imunitou, vysokým cholesterolem či onemocněním ledvin.

Poločas rozpadu dvou nejběžněji se vyskytujících PFAS, perfluorooktansulfonátu (PFOS) a kyseliny perfluorooktanové (PFOA), se pohybuje od dvou do pěti let. To znamená, že tělo během tohoto období vyloučí polovinu množství této chemické látky, které se nachází v krvi.

V závislosti na hladinách těchto látek v krvi může jejich úplně přirozené vyloučení z těla trvat i desítky let. Nyní se ukazuje, že našimi největšími spojenci jsou v tomto boji některé střevní bakterie.

Bakterie si s chemikáliemi poradí

Bakterie se běžně setkávají s pro ně řadou potenciálně stresujících chemikálií, například pesticidy, a disponují mechanismy, jak se s nimi vypořádat. Předchozí studie ukázaly, že střevní mikroby mohou přijímat a ukládat nezamýšlené cíle, jako jsou terapeutické léky.

Nebylo však jisté, jak tyto bakterie reagují na znečišťující látky, včetně PFAS, které mohou lidé zkonzumovat v potravinách či ve vodě. Vědci proto vystavili lidské střevní bakterie dvěma běžným formám PFAS a dalším znečišťujícím látkám.

E.Coli, zdroj: WikiCommons by NIAID

„V různých koncentracích několik bakteriálních kmenů, včetně E.coli, absorbovalo PFAS v laboratorních miskách a navždy ukládalo chemikálie ve shlucích uvnitř svých buněk,“ shrnuje výsledky experimentu Kiran Patil, molekulární biolog z Univerzity v Cambridgi.

Mikroby v sobě přitom nahromadily 20 až 75 procent chemikálií bez jakýchkoli pro ně negativních účinků. Další pokus by proveden na myších, kdy jim byly odstraněny střevní bakterie a nahrazeny lidským střevním mikrobiomem.

Probiotika pro boj s PFAS

Tyto myši v trusu vylučovaly více PFAS než myši bez upraveného střevního mikrobiomu. Toto zjištění naznačuje, že nám některé bakterie, obsažené v našich střevech, pomáhají vypořádat se s PFAS, jež přijímáme z prostředí stravou a pitím vody.

Mikroby se přitom zaměřily především na PFAS s dlouhým řetězcem, tedy větší a nebezpečnější chemické sloučeniny, které v těle zůstávají déle, neboť ty s kratším řetězce se z těla účinněji vylučují močí, protože jsou rozpustné ve vodě.

Anna Lindellová, doktorandka na Cambridgeské univerzitě a spoluautorka studie, věří, že se jim na základě tohoto zjištění podaří vytvořit probiotikum, které by napomáhalo vylučování PFAS z lidského těla ještě účinněji.

Dosud byly jedinými možnostmi, jak snížit hladiny nebezpečných sloučenin PFAS v lidském těle, pouštění žilou a léky na cholesterol, které ovšem vyvolávají nepříjemné vedlejší účinky. Lindellová k tomu říká:

„Pokud by se nám podařilo vytvoření účinných probiotik, která by odstraňovala perfluorované mastné kyseliny z těla, bylo by to lepší a šetrnější řešení bez tolika vedlejších účinků.“ Lidstvo by podle ní však mělo zároveň usilovat o snížení využívání PFAS a jejich nahrazení udržitelnějšími materiály.

Zdroje: ScienceNews, The Guardian.

Foto: WikiCommons
Zdroje informací: ScienceNews, The Guardian
Štítky:
Související články
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz