Domů     Příroda
Pylové bouře: Změna klimatu ohrožuje život alergiků

S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře.

Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde je lidé vdechnou. Jsou život ohrožující a čím dál častější!.

Vedle toho, že globální oteplování dává rostlinám, které produkují pyl, více času tak činit, takže jsou alergici jejich působení vystaveni díle a ve větším množství, spouští podle odborníků rovněž extrémní alergické projevy a to při událostech, kterým se říká pylové bouře či bouřkové astma.

Při nich dojde ke spuštění astmatického záchvatu vlivem podmínek prostředí způsobených lokální bouřkou. Vzhledem k tomu, že tato událost zpravidla postihne větší množství náchylných lidí zaráz, představuje výzvu pro veřejná zdravotnická zařízení v místě, kde se pylová bouře vyskytne.

Mechanismus, kterým dojde k roztříštění pylových zrn na mnohem menší fragmenty, není zcela objasněn. Hlavní teorií je, že proudy studeného vzduchu během bouřky generují silné boční větry, které vanou na úrovni země a zvedají pylová zrna a spory hub z trávy a rostlin.

Ty jsou pak pomocí vzestupných proudů unášeny vysoko do bouřkového systému, kde vlhkost v mracích způsobí jejich bobtnání a rozpad na menší úlomky, čímž se masivně zvyšuje počet částic alergenu ve vzduchu.

Silné elektrické pole, které se vyvíjí během bouřky, může také zvýšit praskání pylu.

Pylové bouře jsou nepředvídatelné

Zatímco větší pylová zrnka jsou obvykle zachycena chloupky v nose, menší pylové úlomky, které jsou unášeny zpět na úroveň země studenými větry, jsou schopny nosem projít a vstoupit do plic, aby spustily astmatický záchvat.

Hladiny pylu stoupají zejména během prvních 20-30 minut bouřky, označované jako pylová. Tento fenomén byl rozpoznán už v 80. letech 20. století. K první významné události tohoto typu došlo v roce 1983 v anglickém Birminghamu.

Ambrozie trojklaná (Ambrosia trifida), zdroj: WikiCommons by Le.Loup.Gris

Studie z roku 2013, která přezkoumala případy abnormálně vysokého počtu hospitalizací souvisejících s astmatem na pohotovostních odděleních nemocnice v letech 1983 až 2013, identifikovala silnou korelaci mezi těmito případy a bouřkami.

Jelikož však byly tyto události vzácné, trvalo dlouho, než došlo k podrobnému zkoumání tohoto jevu. Pylové bouře se objevily v australském Wagga Wagga, v Londýně, Neapoli, v Atlantě i íránském Ahvázu. Významným impulsem ke studiu tohoto jevu se stala pylová bouře, která udeřila v listopadu roku 2016 na australské Melbourne.

Dosud nejhorší pylová bouře udeřila v Melbourne

Nejzávažnější dosud zaznamenaná epidemická bouřková astmatická událost zahltila městský sanitní systém a některé místní nemocnice. Kolem šesté odpoledne dne 21. listopadu 2016 začaly do nemocnic v Melbourne proudit lidé, kteří měli dýchací obtíže.

Poptávka po sanitkách byla taková, že se vozidla nemohla dostat k pacientům uvízlým doma. Na pohotovost dorazilo osmkrát více lidí s dýchacími problémy než normálně, hospitalizováno bylo desetkrát více lidí s astmatem. Deset lidí zemřelo.

Paul Beggs, vědec v oblasti životního prostředí a profesor na Macquarie University v Sydney v Austrálii, k onomu dni říká: „Byla to naprosto masivní událost. Bezprecedentní. Katastrofická.“ A dodává: „Lidé v Melbourne, lékaři a sestry a lidé v lékárnách – nikdo z nich nevěděl, co se děje.“ O měsíc později si další epidemická bouřková astmatická událost, tentokrát v Kuvajtu, vyžádala nejméně 5 úmrtí a mnoho hospitalizací na JIP. Zatím poslední významná pylová bouře se odehrála v roce 2023 v Anglii.

Ačkoliv jsou pylové bouře zatím stále poměrně vzácné, do budoucna jich bohužel bude přibývat.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 7/2025, které vyšlo 16. června 2025.

Zdroj: BBC

Foto: Wiki Commons, Pixabay
Zdroje informací: BBC
Štítky:
Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz