Domů     Historie
Vědci konečně identifikovali obří 85 milionů let starou fosilii mořské příšery
Zdroj: Robert O. Clark

Když paleontologové objevili v roce 1988 na ostrově Vancouver v Britské Kolumbii v Kanadě kompletní, ale špatně zachovanou fosilii mořské příšery, domnívali se, že patřila nějakému zástupci plesiosaurů.

Nyní, díky dalším objevům, ji odborníci přiřkli zcela novému druhu elasmousaura, kterého pojmenovali Traskasaura sandrae..

Plesiosauři, stejně jako jejich podskupina elasmousauři, žili po celé období křídy (před 145 až 66miliony let) po boku dinosaurů a sdíleli oceány s dalšími mořskými plazy, včetně ichtyosaurů a mosasaurů.

Tito dlouhokrcí mořští plazi se vyznačovali malými hlavami, širokým tělem a čtyřmi velkými končetinami podobnými pádlům, živili se menšími obratlovci a hlavonožci. Mýtická Lochnesská příšera je obvykle zobrazována jako plesiosaurus.

Fosilie nedávaly jednoznačnou odpověď

Předpokládá se, že dýchali vzduch a pravděpodobně se museli pravidelně vynořovat nad hladinu, podobně jako dnešní mořští savci. Po prozkoumání fosilie objevené v roce 1988 si odborníci nebyli jistí, zda se jednalo o nový druh plesiosaura, nebo již nějaký dříve objevený.

Dostatečně se nelišil od ostatních elasmosaurů, nebyl však ani dostatečně podobný žádnému známému druhu. Další fosilií byla jediná, pravá pažní kost, která zařazení nezjednodušila.

Zdroj: Gordon E. Robertson

Třetí fosilií pak byla dobře zachovaná kostra, pravděpodobně patřící mladému, nedospělému jedinci. Ta byla objevena až v roce 2020 při stavbě dálnice. Po analýze všech tří fosilních exemplářů nyní vědci dospěli k závěru, že všechny musí patřit zcela novému zástupci elasmosaurů.

„Zejména rameno se nepodobá žádnému jinému plesiosaurovi, kterého jsem kdy viděl,“ říká F. Robin O’Keefe, profesor anatomie na Marshallově univerzitě v Západní Virginii.

Nový elasnosaurus byl pojmenován Trankasaura sandrae

V nové studii publikované 22. května v časopise Journal of Systematic Palaeontology je O’Keefe a jeho kolegové formálně klasifikovali jako fosilie Traskasaura sandrae. Předpokládá se, že T. sandrae měl krk tvořený nejméně 50 obratli.

Tato adaptace mohla tomuto vodnímu predátorovi umožnit snadné plavání směrem dolů, což naznačuje, že lovil kořist potápěním se shora. Za oběť mu často padli měkkýši zvaní amoniti, kteří se tehdy v oceánech hojně vyskytovali.

Díky robustním zubům mohli zástupci Traskasaura sandrae snadno drtit jejich schránky z aragonitu, což je kosočtverečná forma uhličitanu vápenatého, zpravidla planispirálního tvaru. Dosahovali délky až 12 metrů, žili na otevřeném oceánu a mláďata zřejmě rodili do vody.

„Když jsem poprvé uviděl fosilie, myslel jsem si, že by tento druh mohl být příbuzný s jinými plesiosaury z Antarktidy,“ vysvětluje O’Keefe. „Můj chilský kolega Rodrigo Otero si myslel něco jiného a měl pravdu; Traskasaura je zvláštní, konvergentně vyvinuté, fascinující zvíře,“ dodává.

Zdroj: LiveScience

Foto: Creative Commons by Gordon E. Robertson and Robert O. Clark
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Archeologové studující zvířecí kosti nalezené ve dvou jeskyních v severním Izraeli zjistili, že různé skupiny neandertálců, které je obývaly přibližně ve stejné době, porážely stejná zvířata odlišným způsobem a ke zpracování si vybíraly odlišné části jejich těl. V článku zveřejněném v odborném časopise Frontiers in Evnironmental Archeology informují izraelští vědci o tom, že studovali řezné […]
Historie 16.7.2025
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pražským hradem. A tak tehdy před 100 lety začal systematický archeologický výzkum, který trvá do současnosti. Pražský hrad. Tahle dvě vcelku obyčejná slova v sobě […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz