Domů     Technika
Hlas oceánu: Jak AI pomáhá porozumět delfínům?
Veronika Tyrková 28.5.2025

Mezi savci těžko najdeme tvora s dominantnějším mozkem. Ten delfíní může vážit až 1,7 kg, což je víc než u člověka. Tito inteligentní živočichové spolu komunikují cvakáním a hvízdáním a dokážou rozeznat svá vlastní „jména“.

Díky pokroku v umělé inteligenci možná budeme moci jejich řeč brzy přeložit do lidské a naopak. Jsme jen krůček od mluvení se zvířaty?.

Legendární potápěč a držitel několika světových rekordů, Ital Enzo Maiorca, v roce 1970 plaval u břehů Sicílie, když mu ve vodě kdosi „poklepal“ na záda. Byl to delfíní samec, který překvapeného Enzu zavedl ke své březí družce, lapené ve staré rybářské síti.

Potápěč neváhal a zvíře osvobodil. Na znamení vděčnosti za záchranu rodiny se samec lehce dotkl čumákem Enzovy tváře. Příběh zní jako z pera hollywoodských scénáristů, skutečně se ale stal. Zdá se, že tito kytovci si našli způsob, jak s lidmi komunikovat – a my jim možná brzy budeme moci odpovídat.

Knihovna zvuků

Americká nezisková organizace Wild Dolphin Project (WDP) studuje komunitu delfínů skvrnitých žijící u Baham posledních 40 let. Její výzkumníci zasvětili celou tuto dobu snaze rozluštit komplikované sociální interakce těchto mořských savců a nasbírali k tomu účelu množství akustických dat.

O komunikaci s kytovci sní odborníci už dlouho, dosud ale postrádali dostatečně pokročilou technologii k analýze a napodobování jejich zvuků. Zlom nastal s příchodem velkých jazykových modelů (LLM). S jejich využitím bychom mohli překládat komunikaci těchto živočichů mnohem rychleji než manuálními přístupy.

Aby tuto možnost organizace WDP prověřila, spojila se s vědci z Georgijského technologického institutu a týmem Google DeepMind. Těm poskytla svou rozsáhlou knihovnu nahrávek delfíních zvuků pro trénink jazykového modelu.

Našeptávač delfíní řeči

Po svém „zaškolení“ dostal jazykový model za úkol generovat sekvence zvuků podobné delfínům. Jak popsal výzkumník Thad Sterner z Google DeepMind, „polovina z toho byl hluk v pozadí, který očekáváte od oceánu.“ Druhá část ale překvapila.

Obsahovala autenticky znějící cvakání, hvizdy a prudké pulzy – rychlé sekvence cvakání, které delfíni často vydávají během boje. Tyto pulzy přitom Starner nebyl schopen reprodukovat pomocí běžných počítačových programů, LLM je vygeneroval sám na základě toho, co se naučil z nahrávek.

Podle Googlu nyní model dokáže prakticky předvídat následující zvuky v sekvenci podobně, jako když internetový vyhledávač našeptává další slova. „Trvalo by asi 150 let, než bychom prošli všechna data a pokusili se z nich vytáhnout tyto vzorce manuálně,“ dodala zakladatelka WDP, Denise Herzingová.

Výsledkem celé spolupráce se stal projekt DolphinGemma, iniciativa, která využívá umělou inteligenci k analýze a reprodukci delfíní komunikace.

Obousměrný podvodní překladač

Součástí projektu je také technologie pro oboustrannou komunikaci lidí a delfínů, podvodní počítačový systém CHAT, vyvinutý Georgijským technologickým institutem. Tento nástroj využívá hydrofony a reproduktory k nahrávání delfíních zvuků, a zároveň k přehrávání hvizdů vytvořených LLM. Sloužit má v podstatě ke sledování reakcí delfínů na slova vytvořená AI k označení nejrůznějších předmětů a symbolů, od mořské trávy po hračku. „Cílem je jednoho dne mluvit delfíní řečí,“ dodala Herzingová.

Foto: FOTO: Ádám Berkecz / Unsplash
Zdroje informací: scientificamerican.com, smithsonianmag.com
Související články
Troufalé cíle si žádají troufalá řešení, a k takovým bezpochyby projekt budoucího urychlovače částic FCC patří. Odhalení záhad temné hmoty a energie? Hledání nových částic či výroba milionů nepolapitelných Higgsových bosonů? Takové úkoly z říše fantazie se už možná brzy přesunou do reality – anebo také navždy zůstanou na papíře. Velký hadronový urychlovač (LHC), největší a nejvýkonnější […]
Objevy Technika 22.5.2025
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Technika 12.5.2025
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dotací a grantů a tuto agendu tím významně zrychluje a zpřehledňuje. Jedním z hlavních úkolů Auditního orgánu ministerstva financí (AO MF) je ověřovat, zda jsou projekty financované z veřejných prostředků realizovány […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz